Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Η Βραζιλία πήρε τον τίτλο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρεντ (δύο γκολ), η Βραζιλία νίκησε 3-0 την Ισπανία στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών και κατάκτησε το τρόπαιο.

Ένα χρόνο πριν το Μουντιάλ που θα διεξαχθεί στο «σπίτι» της, η νέα «σελεσάο» του Λουίς Φελίπε Σκολάρι απέδειξε ότι είναι ικανή για όλα. Με το Νεϊμάρ σε μεγάλα κέφια και τον Φρεντ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 5 γκολ, η Βραζιλία έστειλε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία ήταν «σκιά» του καλού της εαυτού.

Μία μόλις ήττα στα τελευταία 30 παιχνίδια είχε το συγκρότημα του Ντελ Μπόσκε, ωστόσο, τα ξημερώματα γνώρισε τη δεύτερη, και μάλιστα, με τρία γκολ διαφορά, γεγονός που αν μη τι άλλο «τσαλάκωσε» την εικόνα που είχε μέχρι τώρα. Η Βραζιλία κατάκτησε το 4ο Κύπελλο Συνομοσπονδιών και τρίτο διαδοχικό μετά το 2005 και 2009.

Ο Φρεντ στο «χτύπησε» στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (2΄ και 47΄), ενώ ο Νεϊμάρ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους είχε κάνει το 2-0.

Οι «φούριας ρόχας» βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά. Στο 54΄ κέρδισαν πέναλτι (ανατροπή του Νάβας από τον Μαρσέλο), αλλά ο Σέρχιο Ράμος έστειλε τη μπάλανα βρει το δοκάρι και να περάσει άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Πικέ ανέτρεψε το Νεϊμάρ, ενώ ο τελευταίος έφευγε στην αντεπίθεση και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.