Γιουρόπα Λιγκ: Έγινε της... Τούμπας

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Μετά από ένα ματς ροντέο, βγαλμένο σαν από ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο, ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη επί της Μακάμπι Χάιφα με 3-2.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 2-0 μέσα στην Τούμπα, με γκολ του Εντλοβού στο 13’ και του Γκολάσα στο 21΄ «παγώνοντας» την Τούμπα.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά και μέσα σε 10 λεπτά κατάφερε να βάλει δύο γκολ, να χάσει δύο πέναλτι και να έχει και ένα δοκάρι. Ο Βίτορ στο 35’ μείωσε σε 1-2 με τον αγαπημένο του τρόπο, με κεφαλιά και στο 39΄ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε πέναλτι.

Ο Στοχ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σαράντοφ. Στην εξέλιξη της φάσης από κόρνερ που εκτελέστηκε από τον Σλοβάκο, ο Νίνης ισοφάρισε σε 2-2.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε νέο πέναλτι, με τον Στοχ να ηττάται και πάλι στη μονομαχία με τον πορτιέρε των Ισραηλινών.

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 67’, στέλνοντας τον Δικέφαλο στην κορυφή του 12ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ με 7 βαθμούς.

Δεύτερη είναι η Αλκμάρ με 5 που έμεινε στο 1-1 με τη Σαχτάρ Καραγκαντί που είναι στους 2 βαθμούς.

Σπουδαία ισοπαλία του Απόλλωνα κόντρα στη Λάτσιο

O Απόλλων Λεμεσού πήρε πολύτιμο βαθμό απέναντι στη Λάτσιο, μένοντας στο 0-0 με την ομάδα της Ρώμης.

Οι Κύπριοι δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα από τους «λατσιάλι» ενώ θα μπορούσαν να είχαν πάρει και τη νίκη, όταν ο Φλοκάρι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στο 50ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεριέμ.

Στη βαθμολογία του ομίλου, η Τραμπζονσπόρ που επικράτησε της Λέγκια 2-0, είναι πρώτη με 7 βαθμούς. Η Λάτσιο έχει 5 και ο Απόλλων Λεμεσσού ακολουθεί με 4 πόντους.