EventsEvents

Μουντιάλ 2014: Ένα βήμα πριν τη Βραζιλία η εθνική Ελλάδας

Μόλις στο 14ο λεπτό, ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ για την εθνική Ελλάδας. Ο Σαλπιγγίδης πέρασε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας των Ρουμάνων και με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, ο Έλληνας φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λόμποντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ρουμανία κέρδισε φάουλ. Η εκτέλεση έφερε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι του Καρνέζη, που δεν βγήκε και ο Στάνκου έκανε πολύ εύκολα το 1-1, παγώνοντας το «Γ. Καραϊσκάκης».

Όχι όμως για πολύ. Με τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Τοροσίδη από δεξιά, οι Ρούμανοι πιάστηκαν στον ύπνο και ο Σαλπιγγίδης με κοντινή προβολή έγραψε το 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η εθνική Ελλάδας κράτησε αμυντικά και μετά το 60’ κέρδισε χώρο στο γήπεδο. Στο 66ο λεπτό, ο Μήτρογλου σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς, κάνοντας το 3-1.

Οι Ρουμάνοι βρίσκονταν σε αγωνιστική τρικυμία, με την εθνική ομάδα να φτάνει τρεις φορές κοντά στο τέταρτο γκολ.

H ρεβάνς διεξάγεται την Τρίτη 19 Νοεμβρίου στο Βουκουρέστι.