Σότσι 2014: Χρυσό για την Χεφλ Ρις - διπλή επιτυχία για τα γαλλικά χρώματα

Το διαβάζουν τώρα:

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Στο αλπικό σκι, η Μαρία Χεφλ Ρις διατήρησε τον τίτλο της στο σούπερ σύνθετο των γυναικών.

Στο πρώτο αγώνισμα, την κατάβαση, η Γερμανίδα ήταν απογοητευτική, τερματίζοντας πέμπτη, με διαφορά άνω του ενός δευτερολέπτου από την αργυρή Ολυμπιονίκη του Βανκούβερ, Τζούλια Μανκούσο.

Όμως στο σλάλομ, ήταν εκπληκτική και κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά και να κατακτήσει ξανά το χρυσό μετάλλιο, με χρόνο 2:34:62

Το αργυρό μετάλλιο πήγε στην Αυστριακή Νικόλ Χοσπ, που ήταν επίσης εξαιρετική στο σλάλομ.

Η Αμερικανίδα Μανκούσο που είχε καθαρό προβάδισμα μετά την κατάβαση, συμβιβάστηκε με την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Τίνα Μάζε, έμεινε τέταρτη με διαφορά 10 εκατοστών του δευτερολέπτου.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της Γερμανίας, που δεν ξεκίνησε καλά στους Αγώνες, όμως ολοένα και ανεβαίνει στον σχετικό πίνακα.

Στο δίαθλο των ανδρών και τα 12,5 χιλιόμετρα περσούτ, ο Μάρτιν Φουρσάντ θριάμβευσε.

Ο Γάλλος αθλητής ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 33 λεπτά, 48 δευτερόλεπτα και έξι δέκατα, τερματίζοντας 14,1 δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο, τον Τσέχο Αντρέι Μόραβετς.

Ο Φουρσάντ είχε μία ποινή από τη σκοποβολή, παρόλα αυτά ήταν επιβλητικός στο αγώνισμα και στέφθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης.

Η Γαλλία έκανε το 1-3 στο αγώνισμα, καθώς στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο επίσης Γάλλος, Ζαν Γκιγιόμ Μπεατρίξ.

Αυτά ήταν και τα πρώτα μετάλλια των «τρικολόρ» στους Χειμερινούς Αγώνες, που ανέβηκαν στην κατάταξη.

Στο πατινάζ μικρής πίστας ήρθε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον Καναδά.

Στα 1.500 μέτρα ανδρών, ο Σαρλ Αμελάν κατέκτησε το χρυσό, τερματίζοντας πρώτος σε 2:14:985.

Ο Καναδός πατινέρ είναι παγκόσμιος πρωταθλητής στο άθλημα και με αυτό το μετάλλιο έφτασε τα τέσσερα σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο γεννημένος στο Κεμπέκ αθλητής, είχε πάρει δύο χρυσά στο Βανκούβερ και ένα αργυρό στο Τορίνο.

Δεύτερος τερμάτισε ο Κινέζος Τιανγιού Χαν σε 2:15:055, κατακτώντας ουσιαστικά στο φώτο φίνις το αργυρό μετάλλιο.

Και αυτό γιατί ο Ρώσος Βίκτορ Αν, τερμάτισε τρίτος σε 2:15:062.

Στον πίνακα των μεταλλίων, ο Καναδάς είναι πλέον δεύτερος, με πέντε μετάλλια, ενώ η οικοδέσποινα έφτασε και αυτή τα πέντε, αλλά μόλις με ένα χρυσό.

Κλείνουμε το ολυμπιακό ένθετο, με την επίσκεψη του Βλαντιμίρ Πούτιν, στο αυστριακό ολυμπιακό κέντρο.

Μια έκπληξη περίμενε την ολυμπιακή αποστολή της Αυστρίας, καθώς μετά τη νίκη του Ματίας Μάγερ στην κατάβαση του αλπικού σκι, τους επισκέφτηκε ο Ρώσος πρόεδρος.

Ο Βλαντιμίρ Πούτιν έδωσε προσωπικά τα συγχαρητήρια στον Αυστριακό σκιέρ, που κατάφερε να γίνει χρυσός Ολυμπιονίκης, όπως και ο πατέρας του το 1988.

«Αγαπητοί φίλοι, πρώτα από όλα θέλω να συγχαρώ τον Ματίας Μάγερ για το χρυσό μετάλλιο. Είμαι χαρούμενος που όλα πάνε καλά στη διοργάνωση και εύχομαι να συνεχίσει έτσι», τόνισε ο Ρώσος πρόεδρος.

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες είναι προσωπικό στοίχημα για τον Βλαντιμίρ Πούτιν που δίνει καθημερινά το «παρών» σε όλες τις εγκαταστάσεις.