The Corner: Η Ρεάλ στην κορυφή

Καλώς ήλθατε στο «Κόρνερ», το εβδομαδιαίο ένθετο του euronews για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο

Στην Ισπανία και την Πριμέρα Ντιβισιόν, είχαμε αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μετά τη νίκη της Ρεάλ επί της Λεβάντε το μεσημέρι του Σαββάτου, η Μπαρτσελόνα ήξερε πως δεν υπήρχε περιθώριο απώλειας βαθμών.

Όμως στο Σαν Σεμπαστιάν, ο Τάτα Μαρτίνο πλήρωσε την απόφασή του να κάνει ροτέισον.

Το γκολ του Μέσι αποδείχτηκε χωρίς αντίκρισμα, με την Ρεάλ Σοθιεδάδ να κερδίζει 3-1 τους Καταλανούς, που έχουν χάσει 10 βαθμούς σε 8 αγώνες μέσα στο 2014.

Ίδια μοίρα είχε και η Ατλέτικο Μαδρίτης, που δεν αποδίδει όπως πριν από ένα μήνα.

Οι ροχιμπλάνκος ηττήθηκαν στην Παμπλόνα από μια φανταστική Οσασούνα, που καθάρισε το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Βαριά ήττα με 3-0 που είναι η δεύτερη σε τρεις αγωνιστικές και αφήνει μόνη της στην κορυφή τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είναι μόνη της στην κορυφή για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Την ερχόμενη αγωνιστική, υπάρχει το ντέρμπι μαδριλένιο, όπου η Ατλέτικο υποδέχεται τη Ρεάλ στο Βιθέντε Καλντερόν.

Γερμανία: Πρωτάθλημα – περίπατος για τη Μπάγερν Μονάχου

Στην Μπουντεσλγίκα, η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να χαλαρώσει καθώς έφτασε στην 14η σερί νίκη της, και έκτη χωρίς να δεχτεί γκολ.

Η αρμάδα του Γκουαρντιόλα κατέκτησε εύκολα την HDI Arena, διασύροντας το Ανόβερο με 4-0.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν σε χαλαρό ρυθμό το ματς, όμως στο 25ο λεπτό πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Μίλερ μετά από σέντρα του Ραφίνια.

Στο 34’, ο Τιάγκο Αλκάνταρα έκανε το 0-2, εκμεταλλευόμενος εξαιρετική μπαλιά του Σβαϊνστάιγκερ.

Στο 59’ ο Τόμας Μίλερ έκανε δύο τα τέρματα του, γράφοντας το 3-0 για τη Μπάγερν.

Το τελικό 4-0 για τους Βαυαρούς σημείωσε ο Μάριο Μάτζουκιτς μετά από νέα ασίστ του Ραφίνια.

Η Μπάγερν έχει πλέον 19 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Λεβερκούζεν και φαίνεται να έχει κλειδώσει τον τίτλο. Αν μη τι άλλο, τόσο η Λεβερκούζεν όσο και η Ντόρτμουντ, ηττήθηκαν από τη Βόλφσμπουργκ και το Αμβούργο αντίστοιχα, δεν τρομάζουν την ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Ολλανδία: Αποφασιστικό βήμα τίτλου για τον Άγιαξ

Ο Άγιαξ δεν επηρεάστηκε, παρά την ήττα σοκ από τη Σάλτσμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Ντε Μπουρ, μπήκε πολύ δυνατό στο ντέρμπι με την Αλκμάαρ και την συνέτριψε με 4-0, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στην Ολλανδία.

Τρεις ημέρες μετά το 0-3 από τη Σάλτσμπουργκ, η Αλκμάαρ πίστευε πως θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά στον Άγιαξ.

Όμως ο Σιμ Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό για την ομάδα του Άμστερνταμ κι έκτοτε δεν υπήρχε επιστροφή για την ΑΖ.

Ο Άγιαξ έχασε σωρεία ευκαιριών όμως στο δεύτερο μέρος καθάρισε το ματς, με το 2-0 να έρχεται στο 51’ από τον Ντουάρτε.

Στο 64ο λεπτό, ο Κίσνα έγραψε το 3-0 για τον Άγιαξ, που ολοκλήρωσε μια φανταστική εμφάνιση και με τέταρτο γκολ.

Σκόρερ ήταν και πάλι ο Ντουάρτε, που στο 74’ σημείωσε το τελικό 4-0.

Τβέντε και Φέγενορντ, που κυνηγούν τον Άγιαξ, αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Πλέον η ομάδα του Άμστερνταμ είναι στο +6 από τη δεύτερη Τβέντε, εννέα αγωνιστικές πριν το τέλος.

Τουρκία: Η Γαλατά πήρε το ντέρμπι

Στην Τουρκία διεξήχθη το μεγάλο ντέρμπι της Πόλης, ανάμεσα στην Γαλατασαράι και την Μπεσίκτας.

Η τσιμπόμ ντούμπλαρε τις νίκες επί της αντιπάλου της.

Με ένα εύστοχο πέναλτι του Ινάν, η Γαλατά πήρε τη νίκη και επέτρεψε στον Ρομπέρτο Μαντσίνι να παραμείνει αήττητος εντός έδρας.

Στη βαθμολογία, η Φενέρ είναι πρώτη και ακολουθούν Γαλατασαράι και Μπεσίκτας.

Κάπου εδώ ολοκληρώνεται το ταξίδι μας στην Ευρώπη. Θα είμαστε ξανά μαζί την ερχόμενη Δευτέρα.