Κόρνερ: Κούπα για τη Σίτι, ισόπαλο το derby madrileño

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Στην Αγγλία, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.

Στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, διεξήχθη ο τελικός του Λιγκ Καπ ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και τη Σάντερλαντ.

Η ομάδα της βόρειας Αγγλίας μπήκε δυνατά στο ματς και με υπέροχο πλασέ του Φάμπιο Μπορίνι άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό.

Η Σίτι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο μέρος γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 3-1 με γκολ των Γιάγια Τουρέ, Σαμίρ Νασρί και Χεσούς Νάβας.

Η Σίτι κατέκτησε το Λιγκ Καπ για πρώτη φορά μετά το 1976.

Ισπανία: Κερδισμένη η Μπαρτσελόνα μετά το «χ» στη Μαδρίτη

Περνάμε στην Ισπανία, όπου μετά από 26 αγωνιστικές όλα είναι ρευστά στην υπόθεση τίτλος.

Στο «ντέρμπι μαδριλένιο» του Βιθέντε Καλντερόν, η Ατλέτικο υποδέχτηκε τη Ρεάλ.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο όμως δεν παρέδωσε τα όπλα. Ο Κόκε ισοφάρισε σε 1-1 και πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Γκάμπι έκανε το 2-1 με υπέροχο γκολ.

Την τελευταία λέξη στο ματς πάντως την είπε ένας διάσημος Πορτογάλος.

Με οκτώ λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε σε 2-2 και γλίτωσε την ομάδα του από ήττα.

Έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην κορυφή με 3 πόντους διαφορά από την Ατλέτικο, όμως η Μπαρτσελόνα μείωσε στον ένα βαθμό μετά το 4-1 επί της Αλμερία στο Κάμπ Νόου.

Γερμανία: Νέος διασυρμός για τη Σάλκε δια χειρός Μπάγερν

Στη Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου επελαύνει ακατάπαυστα.

Οι αγωνιστικές περνούν και ο τίτλος πλησιάζει στη Βαυαρία.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα διέσυρε τη Σάλκε με 5-1, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση.

Μέσα σε πέντε μέρες, η Σάλκε δέχτηκε συνολικά 11 γκολ, έξι από τη Ρεάλ και πέντε από τη Μπάγερν.

Οι Βαυαροί ήταν ισοπεδωτικοί στο ματς και μέχρι το 28ο λεπτό προηγούνταν με 4-0.

Το σκορ άνοιξε ο Αλάμπα στο 3ο λεπτό, με τον Άριεν Ρόμπεν να κάνει το 2-0 στο 15’.

Η Σάλκε δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 24ο λεπτό έγινε το 3-0 με τον Μάτζουκιτς.

Η βαυαρική καταιγίδα δεν κόπασε εκεί, με τον Ρόμπεν να γράφει το 4-0 στο 28ο λεπτό.

Η Σάλκε πέτυχε το γκολ της τιμής στο 68’ με αυτογκόλ του Ραφίνια, όμως η Μπάγερν είπε την τελευταία λέξη στο ματς.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Ρόμπεν έκανε χατ – τρικ και έκλεισε το σκορ στο 5-1.

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου έχει 20 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ.
Η Λεβερκούζεν έπεσε στην τρίτη θέση, για πρώτη φορά μετά την 12η αγωνιστική.

Ιταλία: Επιβλητική η «Μεγάλη Κυρία»

Η Γιουβέντους συνεχίζει να μένει εντός στόχων εντός και εκτός συνόρων, τόσο στο Γιουρόπα Λιγκ όσο και στην Σέριε Α.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, κέρδισε την Πέμπτη την Τραμπζονσπόρ στο Γιουρόπα Λιγκ, και στο πρωτάθλημα επικράτησε εκτός έδρας της Μίλαν.

Ο Φερνάντο Γιορέντε και ο Κάρλος Τέβεζ δεν έπαιξαν στην Τουρκία, αλλά σκόραραν στο Τζουζέπε Μεάτσα.

Ο Γιορέντε σκόραρε στο 44ο λεπτό, με αποτέλεσμα η Γιουβέντους να πάει στο ημίχρονο με το 1-0 υπέρ της.

Ο Τέβεζ στο δεύτερο μέρος με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 2-0 και καθάρισε το ντέρμπι.

Αυτό το γκολ τον ανέβασε στην κορυφή των σκόρερ στη Σέριε Α, με ένα γκολ περισσότερο από τον Τζουζέπε Ρόσι της Φιορεντίνα.

Μετά από αυτή τη νίκη, η Γιούβε έχει διαφορά 11 βαθμών αό την Ρόμα.

Τρίτη είναι η Νάπολι, που απέχει όμως 17 βαθμούς από την κορυφή.

Γαλλία: Πήρε το ντέρμπι η Παρί

Το πιο σπουδαίο ματς στην 27η αγωνιστικής της Λιγκ 1, ήταν το ντέρμπι ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και τη Μαρσέιγ.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας παρέμειναν αήττητοι για 12η αγωνιστική.

Ο Έντινσον Καβάνι σκόραρε μετά από ένα μήνα αποχής, γιορτάζοντας έτσι την επιστροφή του.

Το πρώτο ημίχρονο πάντως στο Παρκ Ντε Πρενς έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Μάξουελ και ο Καβάνι σκόραραν για τους Παριζιάνους και έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους με σκορ 2-0.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει 64 βαθμούς και απέχει 8 από τη δεύτερη Μονακό. Τρίτη είναι η Λιλ με 49 βαθμούς.