Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Κόρνερ: Κούπα για τη Σίτι, ισόπαλο το derby madrileño

Access to the comments Σχόλια
Από Euronews

<p>Στην Αγγλία, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν. </p> <p>Στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, διεξήχθη ο τελικός του Λιγκ Καπ ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και τη Σάντερλαντ. </p> <p>Η ομάδα της βόρειας Αγγλίας μπήκε δυνατά στο ματς και με υπέροχο πλασέ του Φάμπιο Μπορίνι άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. </p> <p>Η Σίτι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο μέρος γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 3-1 με γκολ των Γιάγια Τουρέ, Σαμίρ Νασρί και Χεσούς Νάβας.</p> <p>Η Σίτι κατέκτησε το Λιγκ Καπ για πρώτη φορά μετά το 1976. </p> <p><strong>Ισπανία: Κερδισμένη η Μπαρτσελόνα μετά το «χ» στη Μαδρίτη</strong></p> <p>Περνάμε στην Ισπανία, όπου μετά από 26 αγωνιστικές όλα είναι ρευστά στην υπόθεση τίτλος. </p> <p>Στο «ντέρμπι μαδριλένιο» του Βιθέντε Καλντερόν, η Ατλέτικο υποδέχτηκε τη Ρεάλ. </p> <p>Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. </p> <p>Η Ατλέτικο όμως δεν παρέδωσε τα όπλα. Ο Κόκε ισοφάρισε σε 1-1 και πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Γκάμπι έκανε το 2-1 με υπέροχο γκολ. </p> <p>Την τελευταία λέξη στο ματς πάντως την είπε ένας διάσημος Πορτογάλος. </p> <p>Με οκτώ λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε σε 2-2 και γλίτωσε την ομάδα του από ήττα. </p> <p>Έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην κορυφή με 3 πόντους διαφορά από την Ατλέτικο, όμως η Μπαρτσελόνα μείωσε στον ένα βαθμό μετά το 4-1 επί της Αλμερία στο Κάμπ Νόου. </p> <p><strong>Γερμανία: Νέος διασυρμός για τη Σάλκε δια χειρός Μπάγερν</strong></p> <p>Στη Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου επελαύνει ακατάπαυστα. </p> <p>Οι αγωνιστικές περνούν και ο τίτλος πλησιάζει στη Βαυαρία. </p> <p>Η ομάδα του Γκουαρντιόλα διέσυρε τη Σάλκε με 5-1, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση. </p> <p>Μέσα σε πέντε μέρες, η Σάλκε δέχτηκε συνολικά 11 γκολ, έξι από τη Ρεάλ και πέντε από τη Μπάγερν. </p> <p>Οι Βαυαροί ήταν ισοπεδωτικοί στο ματς και μέχρι το 28ο λεπτό προηγούνταν με 4-0. </p> <p>Το σκορ άνοιξε ο Αλάμπα στο 3ο λεπτό, με τον Άριεν Ρόμπεν να κάνει το 2-0 στο 15’. </p> <p>Η Σάλκε δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 24ο λεπτό έγινε το 3-0 με τον Μάτζουκιτς. </p> <p>Η βαυαρική καταιγίδα δεν κόπασε εκεί, με τον Ρόμπεν να γράφει το 4-0 στο 28ο λεπτό. </p> <p>Η Σάλκε πέτυχε το γκολ της τιμής στο 68’ με αυτογκόλ του Ραφίνια, όμως η Μπάγερν είπε την τελευταία λέξη στο ματς. </p> <p>Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Ρόμπεν έκανε χατ – τρικ και έκλεισε το σκορ στο 5-1. </p> <p>Πλέον η Μπάγερν Μονάχου έχει 20 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ. <br /> Η Λεβερκούζεν έπεσε στην τρίτη θέση, για πρώτη φορά μετά την 12η αγωνιστική. </p> <p><strong>Ιταλία: Επιβλητική η «Μεγάλη Κυρία»</strong> </p> <p>Η Γιουβέντους συνεχίζει να μένει εντός στόχων εντός και εκτός συνόρων, τόσο στο Γιουρόπα Λιγκ όσο και στην Σέριε Α.</p> <p>Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, κέρδισε την Πέμπτη την Τραμπζονσπόρ στο Γιουρόπα Λιγκ, και στο πρωτάθλημα επικράτησε εκτός έδρας της Μίλαν. </p> <p>Ο Φερνάντο Γιορέντε και ο Κάρλος Τέβεζ δεν έπαιξαν στην Τουρκία, αλλά σκόραραν στο Τζουζέπε Μεάτσα. </p> <p>Ο Γιορέντε σκόραρε στο 44ο λεπτό, με αποτέλεσμα η Γιουβέντους να πάει στο ημίχρονο με το 1-0 υπέρ της. </p> <p>Ο Τέβεζ στο δεύτερο μέρος με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 2-0 και καθάρισε το ντέρμπι. </p> <p>Αυτό το γκολ τον ανέβασε στην κορυφή των σκόρερ στη Σέριε Α, με ένα γκολ περισσότερο από τον Τζουζέπε Ρόσι της Φιορεντίνα. </p> <p>Μετά από αυτή τη νίκη, η Γιούβε έχει διαφορά 11 βαθμών αό την Ρόμα. </p> <p>Τρίτη είναι η Νάπολι, που απέχει όμως 17 βαθμούς από την κορυφή. </p> <p><strong>Γαλλία: Πήρε το ντέρμπι η Παρί</strong></p> <p>Το πιο σπουδαίο ματς στην 27η αγωνιστικής της Λιγκ 1, ήταν το ντέρμπι ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και τη Μαρσέιγ. </p> <p>Οι πρωταθλητές Γαλλίας παρέμειναν αήττητοι για 12η αγωνιστική. </p> <p>Ο Έντινσον Καβάνι σκόραρε μετά από ένα μήνα αποχής, γιορτάζοντας έτσι την επιστροφή του. </p> <p>Το πρώτο ημίχρονο πάντως στο Παρκ Ντε Πρενς έληξε ισόπαλο 0-0. </p> <p>Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Μάξουελ και ο Καβάνι σκόραραν για τους Παριζιάνους και έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους με σκορ 2-0. </p> <p>Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει 64 βαθμούς και απέχει 8 από τη δεύτερη Μονακό. Τρίτη είναι η Λιλ με 49 βαθμούς.</p>