Κόρνερ: Ήττα - σοκ της Μπαρτσελόνα, πανηγυρισμός με νόημα του Ετό

Ξεκινάμε από την Ισπανία, όπου ξεχώρισε η ήττα – σοκ της Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί ηττήθηκαν με 1-0 από τη 18η στη βαθμολογία, Βαγιαδολίδ. Έκπληξη δεν ήταν μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και η τραγική εικόνα των «μπλαουγκράνα».

Στο 17ο λεπτό σκόραρε ο Φάουστο Ρόσι και με αυτό το γκολ η Βαγιαδολίδ κέρδισε τη Μπαρτσελόνα μετά από 12 χρόνια.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα των Καταλανών στο πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε τη Λεβάντε, με τον Νίκο Καράμπελα να πετυχαίνει αυτογκόλ, είναι πλέον στο +4 από τη Μπαρτσελόνα και στο +3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Γερμανία: Νέα παράσταση από τη Μπάγερν Μονάχου

Στη Γερμανία τα πράγματα είναι απλά εδώ και μήνες. Υπάρχει η Μπάγερν που είναι στην κορυφή και ακολουθούν όλοι οι άλλοι.
Η Μπορούσια Ντόρτμουντ βρίσκεται 20 βαθμούς πίσω από τους Βαυαρούς.
Οι κιτρινόμαυροι αντιμετώπισαν την Φράιμπουργκ.

Μπροστά σε 24 χιλιάδες θεατές, η Φράιμπουργκ υποδέχτηκε τη Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό.

Ο Σεμπάστιαν Κελ με υπέροχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Φράιμπουργκ, και τη Ντόρτμουντ 4 βαθμούς πάνω από την τρίτη Λεβερκούζεν.

Η Φράιμπουργκ πίεσε πολύ τους Βεστφαλούς, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Η Μπάγερν Μονάχου είναι μόνη πρώτη μετά το 6-1 επί της Βόλφσμπουργκ και απέχει 20 βαθμούς από τη Ντόρτμουντ. Τρίτη είναι η Λεβερκούζεν με 44 βαθμούς.

Αγγλία: Η Τσέλσι συνέτριψε την Τότεναμ

Η Τσέλσι του Μουρίνιο και ο Σάμουελ Ετό ήταν οι πρωταγωνιστές στο πρωτάθλημα Αγγλίας.

Οι «μπλε» επικράτησαν της Τότεναμ με 4-0, στο κατ‘ευφημισμόν ντέρμπι του Λονδίνου.

Ο Σαμουέλ Ετό, όταν σκόραρε το 1-0 στο 56ο λεπτό, έτρεξε στο σημαιάκι του κόρνερ, πιάνοντας τη μέση του ως ηλικιωμένος.

Ένα σαφές μήνυμα προς τον Ζοσέ Μουρίνιο, που πρόσφατα άσκησε κριτική στον Καμερουνέζο για την ηλικία του.

Μετά την 29η αγωνιστική, η Τσέλσι είναι στην κορυφή με 66 βαθμούς. Λίβερπουλ και Άρσεναλ έχουν από 59, με έναν αγώνα λιγότερο η καθεμία.

Ολλανδία: Θύμα έκπληξης ο Άγιαξ

Μετά από ένα εκπληκτικό σερί νικών, ο Άγιαξ γκέλαρε εντός έδρας μετά το 1-1 κόντρα στην άσημη Καμπούρ.

50 χιλιάδες φίλοι του Άγιαξ, είδαν την ομάδα τους να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα της Καμπούρ.

Στην Άμστερνταμ Αρίνα, ο Άγιαξ υποδέχτηκε την Καμπούρ, με στόχο τη νίκη που θα διατηρούσε τη διαφορά από τη δεύτερη Φίτεσε στους 8 βαθμούς.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Σιμ Ντε Γιονγκ να πετυχαίνει το έβδομο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Καμπούρ δεν παράτησε το ματς, είχε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 53’ ο Μάρτιν Μπάρτο έκανε το 1-1, παγώνοντας το Άμστερνταμ.

Ο Άγιαξ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όμως ο Σίγκθορσον αστόχησε από κοντά μετά από έμμεσο φάουλ.

Παρά την απώλεια βαθμών, ο Άγιαξ παραμένει πρώτος με 58 πόντους.
Η Φίτεσε ανέβηκε στους 52, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Μπρέντα. Τρίτη είναιη Τβέντε με 49 βαθμούς.

Ιταλία: Νικήτρια η Νάπολι στο ντέρμπι

Τελευταία στάση στην Ιταλία, όπου το πιο μεγάλο ματς της αγωνιστικής ήταν μεταξύ των δύο ομάδων που ακολουθούν τη Γιουβέντους.

Στο Σαν Πάολο, η Νάπολι υποδέχτηκε τη Ρόμα, σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι.

Το ματς έμοιαζε να καταλήγει ισόπαλο, όμως στο 81’ ο Καγιεχόν με κεφαλιά σκόραρε για τους παρτενοπέι, γράφοντας το τελικό 1-0.

Με αυτούς τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μείωσε σε απόσταση βολής από τη Ρόμα.

Οι Ρωμαίοι είναι δεύτεροι, με 14 βαθμούς διαφορά από τη Γιουβέντους, έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο.