Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Κόρνερ: Η Λίβερπουλ, ο Ολυμπιακός και ο Μέσι

Access to the comments Σχόλια
Από Euronews

<p>Στην Αγγλία ήρθε η νέα ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που διασύρθηκε από τη Λίβερπουλ μέσα στο Ολντ Τράφορντ με 3-0. </p> <p>Ο Στίβεν Τζέραρντ με δύο εύστοχα πέναλτι (και ένα στο δοκάρι) και ο Λουίς Σουάρεζ σκόραραν στην ένατη ήττα της Γιουνάιτεντ, που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ. </p> <p>Ήττα και για την Τσέλσι που έχασε από την Άστον Βίλα με 1-0. Ο Μουρίνιο μάλιστα αποβλήθηκε απέναντι στην ομάδα που φέτος δεν κατάφερε να κερδίσει. Οι «μπλε» ετοιμάζονται πλέον για το ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα στην Άρσεναλ. </p> <p>Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν στο λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ εκτός έδρας, μετά από επτά ολόκληρα χρόνια. </p> <p>Η απώλεια βαθμών της Τσέλσι έδωσε την ευκαιρία στην Άρσεναλ και τη Λίβερπουλ να πλησιάσουν στην κορυφή. Πλέον 4 βαθμοί χωρίζουν την Τσέλσι από τους δύο διώκτες της. </p> <p><strong>Γερμανία: Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου</strong></p> <p>Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, την ώρα που η Ντόρτμουντ σκόνταψε ξανά. </p> <p>Μάλιστα η Μπορούσια ηττήθηκε εντός έδρας από τη Γκλάντμπαχ. </p> <p>Λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς με τη Ζενίτ για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε τη Γκλάντμπαχ μπροστά σε 80.000 θεατές. </p> <p>Οι φιλοξενούμενοι ήταν φονικοί στις αντεπιθέσεις και άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Ράφαελ. </p> <p>Πριν προλάβει να συνέλθει η Ντόρτμουντ ήρθε και το 2-0 για την Γκλάντμπαχ. </p> <p>Στο 40ο λεπτό, ο Κρούζε νίκησε για δεύτερη φόρα τον Βαϊντενφέλερ και έγραψε το 2-0.</p> <p>Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίεσε, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Νόρντβεϊτ στο 69ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη. </p> <p>Το μόνο που κατάφεραν όμως οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 77’ με σκόρερ τον Γιόζιτς. </p> <p>Η βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα μιλά από μόνη της. </p> <p>Η Μπάγερν Μονάχου έχει 71 βαθμούς και παραμένει αήττητη. </p> <p>23 βαθμούς πίσω είναι η Μπορούσια Ντόρτμουντ και την επόμενη αγωνιστική ίσως έχουμε στέψη, αν η Μπάγερν κερδίσει τη Μάιντζ και η Ντόρτμουντ γκελάρει στο ντέρμπι με τη Σάλκε. </p> <p><strong>Πορτογαλία: Θρίαμβος της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι</strong></p> <p>Στην Πριμέιρα Λίγκα της Πορτογαλίας, η πρωταθλήτρια Πόρτο ηττήθηκε στο εκτός έδρας ντέρμπι από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. </p> <p>Το γκολ οφσάιντ του Σλιμανί στο 52ο λεπτό ήταν αρκετό, με τους Δράκους να βρίσκονται πλέον 5 βαθμούς πίσω από τη Σπόρτιγκ και την 2η προνομιούχο θέση.</p> <p>Στην κορυφή παραμένει η Μπενφίκα με 7 αγωνιστικές να απομένουν.</p> <p><strong>Ελλάδα: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός</strong></p> <p>Κλείνουμε το Κόρνερ με δύο μεγάλες επιτυχίες, μια ομαδική και μία ατομική. </p> <p>Στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός στέφθηκε για 41η φορά πρωταθλητής μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Πανθρακικού στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης». </p> <p>Οι πρωταθλητές Ελλάδας αφοσιώνονται πλέον στον έτερο μεγάλο στόχο, την πρόκριση στους οκτώ του Τσάμπιονς Λιγκ. </p> <p>Την Τετάρτη, οι ερυθρόλευκοι θα υπερασπιστούν στο «Ολντ Τράφορντ» το 2-0 του πρώτου αγώνα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. </p> <p><strong>Μέσι: Ο κορυφαίος «μπλαουγκράνα» σκόρερ όλων των εποχών</strong></p> <p>Η ατομική επιτυχία του διημέρου ανήκει στον Λιονέλ Μέσι. </p> <p>Στη διάρκεια του 7-0 επί της Οσασούνα, ο Αργεντινός που πέτυχε χατ τρικ έφτασε τα 371 γκολ με τη φανέλα της Μπάρτσα και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας. </p> <p>Ο Μέσι ξεπέρασε στην αντίστοιχη λίστα τον Παουλίνο Αλκάνταρα και απέδειξε πως το 2014 του ταιριάζει σε αντίθεση με το ’13 που τον ταλαιπώρησε με τραυματισμούς. </p> <p>Η φόρμα του Αργεντινού αναμένεται να παίξει σπουδαίο ρόλο στο «κλάσικο» της επόμενης εβδομάδας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας.</p>