Κόρνερ: «Κλάσικο», εξάρα της Τσέλσι στον Βενγκέρ και αναμονή στο Μόναχο

Το μεγαλύτερο ματς του τριημέρου δεν ήταν άλλο από το παιχνίδι στο Σαντιάγο Μπερναμπέου. Η μάχη των τιτάνων ή αλλιώς το «κλάσικο»: Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 4-3 και επέστρεψαν για τα καλά στο κόλπο του τίτλου.

Χωρίς αμφιβολία ο Μέσι ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς. Με το χατ-τρικ που πέτυχε, ο Αργεντινός έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στα ντέρμπι με 21 γκολ σε 27 αγώνες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ράμος και έχασε και αήττητο 30 αγώνων. Τελευταία της ήττα ήταν τον Οκτώβριο στο Καμπ Νόου, και πάλι από την Μπαρτσελόνα.

Είναι οι μπλαουγκράνα ο κακός δαίμονας της Ρεάλ; Έτσι φαίνεται, όμως οι Μαδριλένοι τα έχουν βάλει και με τον διαιτητή.

Όπως πάντα, όταν δύο ομάδες μάχονται, μια τρίτη το εκμεταλλεύεται. Έτσι η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι στην κορυφή, μετά τη νίκη της επί της Μπέτις.

Στους 70 βαθμούς είναι και η Ρεάλ με την Μπαρτσελόνα να έχει 69.

Αγγλία: Έξι γκολ «δώρο» στον Βενγκέρ

Στην Αγγλία, ο Αρσέν Βενγκέρ γιόρτασε με τον χειρότερο τρόπο το χιλιοστό του παιχνίδι στην Πρέμιερ Λιγκ, ως τεχνικός της Άρσεναλ.

Η Τσέλσι φιλοδώρησε την ομάδα του με έξι γκολ στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Ένα ματς που αν μη τι άλλο στιγματίστηκε από τον ανεκδιήγητο διαιτητή που απέβαλε λάθος παίκτη της Άρσεναλ, και συγκεκριμένα τον Γκιμπς αντί του Τσάμπερλεϊν σε φάση που κέρδισε πέναλτι η Τσέλσι.

Βεβαίως δεν θα έκανε και τόσο μεγάλη διαφορά σε έναν αγώνα που το τελικό 6-0 μοιάζει με σκορ τένις και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.

Πολύ βαριά ήττα για την Άρσεναλ, θρίαμβος για τους «μπλε» που με τον Μουρίνιο στον πάγκο δεν έχουν ηττηθεί στο Στάμφορντ Μπριτζ για 76 αγώνες.

Ακόμη πιο ενδιαφέρον; Ο Μουρίνιο είχε κερδίσει τον Βενγκέρ και την ημέρα που συμπλήρωσε 500 ματς στην Πρέμιερ.

Με αυτούς τους τρεις πόντους, η Τσέλσι έχει τώρα 69 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Λίβερπουλ πού πέρασε με 6-3 από το Κάρντιφ και έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Τρίτη ανέβηκε η Σίτι με τρία ματς λιγότερα από την Τσέλσι.

Γερμανία: Αναμονή λίγων ημερών για τη στέψη της Μπάγερν

Λίγα 24ωρα αναβολή πήρε η μαθηματική στέψη της Μπάγερν Μονάχου στην Μπουντεσλίγκα.

Οι Βαυαροί αν κερδίσουν την Τρίτη στο Βερολίνο τη Χέρτα, στέφονται πρωταθλητές.

Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε εκτός έδρας την Μάιντζ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκε, όμως έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 82ο λεπτό, με τον Σβαϊνστάιγκερ να παίρνει τη μπάλα από τον Σακίρι και να γράφει το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, υπέροχη προσπάθεια από τον Ριμπερί, που έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκέτσε για το τελικό 2-0.

Οι Βαυαροί ήθελαν απώλεια βαθμών της Ντόρτμουντ για να σφραγίσουν τον τίτλο, όμως αυτό δεν συνέβη.

Η Μπορούσια φιλοξενήθηκε από το Αννόβερο και δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, με τον Χούμελς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Στο 52ο λεπτό, ουσιαστικά τελείωσε το ματς καθώς ο Λεβαντόφσκι έγραψε το 2-0.

Το τελικό 3-0 έγραψε με υπέροχη προσπάθεια ο Μάρκο Ρόις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι πανηγυρισμοί για το 24ο πρωτάθλημα της Μπάγερν έχουν πάρει προσωρινή αναβολή. Οι 23 βαθμοί της διαφοράς της με τη Ντόρτμουντ της επιτρέπουν να πανηγυρίσει την επόμενη αγωνιστική αν πάρει το τρίποντο.

Ολλανδία: Δεύτερη η Αϊντχόφεν, φαβορί ο Άγιαξ

Στην Ολλανδία, παίχτηκε το πρώτο μέρος της 29ης αγωνιστικής. Ο πρωτοπόρος Άγιαξ θα παίξει στις 2 Απριλίου ξανά. Η Αϊντχόφεν αντιμετώπισε τη Ρόντα, πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, έξι βαθμούς, πίσω από τον Αίαντα.

Η PSV Αϊντχόφεν υποδέχτηκε τη Ρόντα, θέλοντας τη νίκη για να ανέβει στη δεύτερη προνομιούχο θέση και να πλησιάσει τον Άγιαξ.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Λοκαντία στο 14ο με τη Ρόντα να φτάνει στην ισοφάριση στο 41’ με σκόρερ τον Παουλίσεν.

Στο δεύτερο μέρος, η Αϊντχόφεν πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Ρουίζ στο 63’ και με τον Μπρούμα στο 75’ έκανε το τελικό 3-1.