Κόρνερ: Κούπα για Μπενφίκα και Παρί, ανατροπή η Μπάρτσα

Στη Λισαβόνα η νύχτα έγινε μέρα από τους πανηγυρισμούς των οπαδών της Μπενφίκα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι «αετοί», που μπορούν πλέον να εστιάσουν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ με τη Γιουβέντους, επικράτησαν της Ολιανένσε με δύο γκολ του Λίμα.

Κατέκτησαν έτσι το 33ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους, παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για το περσινό χαμένο πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Ισπανία: Νίκη με ανατροπή για την Μπάρτσα

Στην Πριμέρα Ντιβισιόν η μάχη για τον τίτλο μαίνεται.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη της, πλησιάζοντας στο πρώτο της πρωτάθλημα μετά από 18 χρόνια.

Οι «ροχιμπλάνκος» δυσκολεύτηκαν κόντρα στην Έλτσε όμως επικράτησαν 2-0 με γκολ του Μιράντα και του Ντιέγκο Κόστα, σε ένα ματς που έχασε πέναλτι ο Νταβίντ Βίγια.

Δύσκολη νίκη και για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Καταλανοί προέρχονταν από τρεις σερί ήττες, που τους στοίχισαν Τσάμπιονς Λιγκ και κύπελλο Ισπανίας.

Με δύο γκολ σε τρία λεπτά, και το δεύτερο με φάουλ του Μέσι πήραν τη νίκη που τους κρατά στο κόλπο.

Πλέον η Ατλέτικο έχει 4 βαθμούς διαφορά από τους μπλαουγκράνα.
Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στο -6, όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο καθώς δεν αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο.
Οι Μαδριλένοι προέρχονται από τον θρίαμβο στον τελικό του κυπέλλου και έχουν τη δυνατότητα για το τρεμπλ.

Γερμανία: Μάχη για την τρίτη θέση

Στη Γερμανία και τη Μπουντεσλίγκα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ παραμένει δεύτερη. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 4-2 της Μάιντζ και συγχρόνως εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Σάλκε από τη Στουτγκάρδη.

Στη Mercedes-Benz Arena, η Στουτγκάρδη υποδέχτηκε τη Σάλκε επιθυμώντας διακαώς βαθμούς για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο 23ο λεπτό ο Ντιντάβι εκτέλεσε φάουλ και ο Χάρνικ με κεφαλιά νίκησε τον Φάρμαν, κάνοντας το 1-0 για τη Στουτγκάρδη.

Στο 54’ και πάλι ο Ντιντάβι έκανε τη σέντρα και ο Κακάου με κεφαλιά, σκόραρε μετά από ενάμιση χρόνο για το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, εκπληκτική προσπάθεια από τον Σακάι και ο Χάρνικ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, γράφοντας το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η Σάλκε ήταν να μειώσει το σκορ.

Στο 69’ ο Σαλάι με συρτό σουτ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους «βασιλικούς μπλε», για το τελικό 3-1.

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, η Σάλκε βρίσκεται έξι βαθμούς πίσω από τη Ντόρτμουντ και απειλούνται από τη Λεβερκούζεν που είναι στο -4.

Ολλανδία: Συντριβή – σοκ για τον Άγιαξ και η κούπα στην Τσβόλε

Στο Ρότερνταμ και την Ολλανδία ο Άγιαξ διασύρθηκε στον τελικό του κυπέλλου από την Τσβόλε με 5-1. Ένα ματς που διεκόπη λόγω καπνογόνων και φωτοβολίδων για περίπου μισή ώρα, όταν οι οπαδοί του Άγιαξ υποδέχτηκαν με αυτό τον τρόπο την πρώτη επίθεση της Τζβόλε στο ματς.

Στο Ντε Κάιπ του Ρότερνταμ ο Άγιαξ αντιμετώπισε τη Τζβόλε στον τελικό του κυπέλλου, με τους οπαδούς του Αίαντα να βρίσκονται στο εν λόγω γήπεδο μετά από 5 χρόνια.

Στις πρώτες πάσες του τελικού, ο αγωνιστικός χώρος γέμισε με καπνογόνα και φωτοβολίδες, με τον αγώνα να διακόπτεται για μισή ώρα.

Όταν άρχισε ξανά το ματς, ο Άγιαξ πήρε προβάδισμα στο 3ο λεπτό με σουτ φωτοβολίδα του Φαν Ριν.

Όμως αυτό που ακολούθησε ήταν εφιαλτικό για τον Αίαντα.

Στο 8ο λεπτό ήρθε το 1-1 για την Τζβόλε με σουτ του Ράιαν Τόμας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-1 με προβολή ύστερα από χτύπημα φάουλ στο δοκάρι από τον Φαν Ντερ Βερφ.

Στο 22’ και το 35’ ο Γκιγιόν Φερνάντεζ, δανεικός από τη Φέγενορντ, σκόραρε δύο ακόμη γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Η ταπείνωση για τον Άγιαξ ολοκληρώθηκε στο 50ο λεπτό με τον Μπραμ Φαν Πόλεν να γράφει το τελικό 5-1 και την Τζβόλε να κατακτά το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της.

Γαλλία: Το Λιγκ Καπ στο Παρίσι

Στη Γαλλία, το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς πήγε στο Παρίσι και την Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο Σταντ Ντε Φρανς η ομάδα του Λοράν Μπλαν αντιμετώπισε στον τελικό τη Λιόν και επικράτησε 2-1.

Δύο γκολ του Καβάνι από το πρώτο μέρος ήταν αρκετά για τους Παριζιάνους ώστε να φτάσουν στην τέταρτη κατάκτηση του γαλλικού λιγκ καπ.