Μουντιάλ: Δραματικός αποκλεισμός στα πέναλτι για την Εθνική

Η Ελλάδα πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο τελευταίο ματς του Φερνάντο Σάντος στον «γαλανόλευκο» πάγκο, η ελληνική ομάδα αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Κόστα Ρίκα και αποχαιρέτησε τα γήπεδα της Βραζιλίας.

Το χαμένο πέναλτι του Φάνη Γκέκα κόστισε στη «γαλανόλευκη» την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αντιστάθηκε ηρωικά, όμως στη διαδικασία των πέναλτι οι ψυχραιμότεροι Κοσταρικανοί αναδείχθηκαν νικητές με 5-3.

Εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της ελληνικής άμυνας, ο Ρουίς άνοιξε το σκορ στο 52’ για την Κόστα Ρίκα. Η «γαλανόλευκη» έστειλε το ματς στην παράταση, όταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος σκόραρε στο 91ο λεπτό, ανοίγοντας λογαριασμό με το εθνόσημο.

Η Ελλάδα θα μπορούσε να πάρει στη νίκη στις καθυστερήσεις της παράτασης, όμως ο Νάβας απέκρουσε σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Μήτρογλου, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το τέλος του έξτρα χρόνου.

Παλικαρίσια πρόκριση για Ολλανδία

Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλας Γιαν Χούντελαρ στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης με το Μεξικό, η Ολλανδία επικράτησε 2-1 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Οι Μεξικανοί ήταν καλύτεροι στην πρώτη ώρα του αγώνα και προηγήθηκαν στο 48ο λεπτό με υπέροχο γκολ του Τζιοβάνι Ντος Σάντος.

Όμως ο Μιγκέλ Ερέρα επέλεξε να γυρίσει πίσω την ομάδα του και η Ολλανδία πίεσε ασφυκτικά.

Έτσι στο 88ο λεπτό ο Γουέσλι Σνάιντερ ισοφάρισε για τους «οράνιε» και έξι λεπτά αργότερα ο Ρόμπεν κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Χούντελαρ, ο οποίος νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον κάκιστο Φαν Πέρσι.

Ολλανδία και Κόστα Ρίκα θα αναμετρηθούν για τη φάση των «8» το Σάββατο (5/7) στο Σαλβαδόρ.

Γαλλία-Νιγηρία: Σε αναζήτηση της χαμένης δόξας

Για πρώτη φορά μετά το 1998, η Γαλλία παρουσιάζεται ως ένα αξιόμαχο σύνολο, που μπορεί να φτάσει μέχρι και στην κατάκτηση. Έχοντας «φάει» έκτοτε αλλεπάλληλες σφαλιάρες, οι «τρικολόρ» πλέον δείχνουν μεγάλες επιθετικές αρετές στο γρασίδι. Πέρασαν εύκολα από τη φάση των ομίλων και κόντρα στη Νιγηρία καλούνται να αποδείξουν ότι κρατούν άξια τον τίτλο του φαβορί.

Όμως στη φάση αυτή, οι χαρακτηρισμοί φαβορί και αουτσάιντερ είναι σχετικοί. Η Νιγηρία ξεκίνησε με κάκιστο ποδόσφαιρο τη διοργάνωση, όμως τελικά προκρίθηκε στους «16» και μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι. Η αφρικανική ομάδα συμμετέχει για πρώτη φορά σε νοκ άουτ φάση Μουντιάλ από το 1998. Θέλει να αποδείξει ότι δεν βρέθηκε στους «16» επειδή ευνοήθηκε από την τύχη.

Γερμανία-Αλγερία: Μνήμες του 1982

Μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά, διαλύοντας με 4-0 την Πορτογαλία, αλλά η Γερμανία απογοήτευσε στη συνέχεια. Το 2-2 με τη Γκάνα και το αναιμικό 1-0 κόντρα στις Ηνωμένες Πολιτείες δεν δικαίωσαν τον τίτλο που κουβαλούσαν τα «πάντσερ» ως φαβορί για κατάκτηση. Παρ’ όλα αυτά, η «νατσιονάλμανσαφτ» παραμένει το κραταιό και έμπειρο ευρωπαϊκό σύνολο με ταλέντο, δύναμη, ταχύτητα, επιμονή και φυσική κατάσταση.

Κι αν η Γερμανία είναι το φαβορί, η Αλγερία είναι από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις. Η ομάδα του Βαχίντ Χαλίχοτζιτς κατεβαίνει διατεθειμένη να επαναλάβει τον άθλο του 1982, όταν είχε νικήσει με 2-1 τη Δυτική Γερμανία και είχε μείνει εκτός πρόκρισης με αμφιλεγόμενο τρόπο. Η Γερμανία έχει μπροστά της ένα όχι και τόσο εύκολο εμπόδιο.

Οι προβλέψεις μας

Φτάσαμε στην ώρα των προβλέψεών μας. Ακόμη κι αν δεν πέσουμε μέσα, η προσπάθεια είναι αυτό που μετράει. Εσείς μπορείτε να διαφωνήσετε ή να συμφωνήσετε μαζί μας μέσω των social media, χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

Το αθλητικό τμήμα του euronews «βλέπει» νίκη των φαβορί το βράδυ της Δευτέρας. Οι «τρικολόρ» θα επικρατήσουν με 3-1 της Νιγηρίας, ενώ προβλέπουμε κι ένα εύκολο βράδυ για τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ, που θα νικήσουν την Αλγερία με 4-0.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_GB/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Post by euronews.