Κόρνερ Μουντιάλ: Ξεκούραση πριν τις μάχες των ημιτελικών

Οι τέσσερις μονομάχοι των ημιτελικών είναι πλέον γνωστοί και μετά από δύο μέρες ξεκούρασης θα μπουν ξανά στη μάχη.

Δύο ομάδες από τη Νότια Αμερική και δύο από την Ευρώπη θα παίξουν την Τρίτη και την Τετάρτη για μια θέση στον τελικό του Μαρακανά.

Με γκολ του Τιάγκο Σίλβα μόλις στο 7ο λεπτό, η Βραζιλία άνοιξε το σκορ στον προημιτελικό με την Κολομβία.

Με μία τρομερή εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίς στο 69’ έκανε το 2-0.

Η Κολομβία πίεσε και στο 80ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, σε φάση που έπρεπε να αποβληθεί ο Ζούλιο Σέζαρ.

Ο διαιτητής Βελάσκο Καρμπάγιο όμως δεν έκανε αυτό που όφειλε, ο Χαμές Ροντρίγκες ευστόχησε στο πέναλτι αλλά ως εκεί.

Έτσι η Βραζιλία θα παίξει στον ημιτελικό με τη Γερμανία, αλλά χωρίς τους Τιάγκο Σίλβα και Νεϊμάρ.

Το γκολ του Ματς Χούμελς στο 13ο λεπτό του προημιτελικού, έδωσε την πρόκριση στη Γερμανία σε βάρος της Γαλλίας.

Οι Γερμανοί πέτυχαν ένα γκολ από στημένη φάση, με την εξαιρετική κεφαλιά του Χούμελς, και απέκλεισαν τους «τρικολόρ», παίρνοντας αυτοί την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Το ματς δεν είχε ρυθμό, με τους Γάλλους να αδυνατούν να απειλήσουν συχνά την εστία του Μάνουελ Νόϊερ.

To γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαϊν στο 8ο λεπτό του προημιτελικού με το Βέλγιο, ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Αργεντινή.

Η «αλμπισελέστε» επέλεξε αμέσως μετά το γκολ να δώσει χώρο στο Βέλγιο με στόχο τις αντεπιθέσεις, με τους Ευρωπαίους να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Ρομέρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιγκουαΐν με τρομερή ενέργεια πέρασε όποιον Βέλγο βρήκε μπροστά του, όμως το σουτ που έκανε βρήκε το δοκάρι.

Το 1-0 έμεινε ως το τέλος και η Αργεντινή πανηγύρισε την πρόκριση.

Η Ολλανδία πήρε τη δίκαιη πρόκριση απέναντι στην Κόστα Ρίκα στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν παραδόξως 0-0 με τους «οράνιε» να χάνουν σωρεία ευκαιριών, να έχουν τρία δοκάρια και τον Νάβας να πιάνει τα άπιαστα.

Με τη βοήθεια της τύχης, η Κόστα Ρίκα πήγε το ματς στα πέναλτι αλλά εκεί η τύχη της τελείωσε.

Ο Τιμ Κρουλ που μπήκε αλλαγή για τα πέναλτι, έπιασε δύο εκτελέσεις της Κόστα Ρίκα και έδωσε την πρόκριση για τον ημιτελικό στην Ολλανδία.

Η…. μαγκιά του Φαν Χάαλ

Ο Λουίς Φαν Χάαλ έγινε ήρωας το Σάββατο, τουλάχιστον στην Ολλανδία. Η κίνησή του να ρίξει στο γήπεδο τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα, Τιμ Κρουλ, μόνο για τα πέναλτι εντυπωσίασε τους πάντες. Συνέβη για πρώτη φορά σε Μουντιάλ και ήταν μια επιλογή νικηφόρα για τον Ολλανδό τεχνικό.

Από το 115’ του αγώνα με την Κόστα Ρίκα, ο Φαν Χάαλ είχε σηκώσει για ζέσταμα τον Τιμ Κρουλ, πιστεύοντας ότι το ματς θα πάει στα πέναλτι.

Στο τελευταίο λεπτό τον έριξε στο ματς στη θέση του Σίλεσεν, που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε κρατήσει το μηδέν για την Ολλανδία σε τετ-α-τετ.

Ο Κρουλ έπιασε δύο πέναλτι και έστειλε στα ημιτελικά τους «οράνιε». Οι αντιδράσεις;

Πολλοί αποκάλεσαν ιδιοφυΐα τον Φαν Χάαλ, άλλοι έκαναν λόγο για ρίσκο που βγήκε και φυσικά υπάρχει και η άποψη πως με αυτή την κίνηση ο Ολλανδός ανέτρεψε το προβάδισμα ψυχολογίας που θα είχαν οι Κοσταρικανοί στα πέναλτι.

Σε κάθε περίπτωση, ο Φαν Χάαλ τόλμησε και δικαιώθηκε.

Δανός ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο… playstation

Μπορεί να μένει λιγότερο από μια εβδομάδα για τον μεγάλο τελικό, όμως ήδη κάποιος σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο. Όχι στο τερέν, αλλά στο playstation.

Ο Όγκουστ Ρόσενμαϊερ ήταν ο μεγάλος νικητής του FIFA interactive World Cup, του διάσημου παιχνιδιού ποδοσφαίρου στο playstation.

Ο Δανός αντιμετώπισε τον Άγγλο Ντέιβιντ Μπαϊδεγουέι στον τελικό και τον κέρδισε 3-1 έχοντας επιλέξει τη Βραζιλία απέναντι στη Γερμανία.

Πάνω από 2 εκατομμύρια παίκτες έπαιξαν online το γνωστό παιχνίδι, με 20 εξ αυτών να ταξιδεύουν στη Βραζιλία, ώστε για πρώτη φορά να διεκδικήσουν το τρόπαιο, παράλληλα με την κανονική διοργάνωση.

Ο Δανός νικητής εισέπραξε 20.000 δολάρια για τη νίκη του ενώ το τρόπαιο το απένειμε ο μεγάλος Βραζιλιάνος Ρονάλντο.

Τόσο το «φαινόμενο», όσο και ο Ντουάιτ Γιορκ παρακολούθησαν από κοντά τον μεγάλο τελικό.