Κόρνερ: Το σόου του Κάμπελ, ο Νάβας στη Ρεάλ και... τα bloopers

Access to the comments Σχόλια
Από Euronews

<p>Συνεχίζονται τα φιλικά παιχνίδια σε όλο τον κόσμο, ενώ στις Ηνωμένες Πολιτείες το Champions Cup, που συγκεντρώνει μερικούς από τους μεγαλύτερους ευρωπαϊκούς συλλόγους, βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο. </p> <p>Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στις ΗΠΑ. </p> <p>Μετά τις νίκες επί των Λος Άντζελες Γκάλαξι, Ρόμα και Ίντερ, οι Κόκκινοι Διάβολοι του Λουις Φαν Γκάαλ νίκησαν με 3-1 και την Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα κατάμεστο από 109.000 άτομα στάδιο στο Μίτσιγκαν.</p> <p>Ο Μπέιλ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος, ισοφάρισε προσωρινά το γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ. Όμως ο τελευταίος ξανασκόραρε πριν το ημίχρονο και με τον Χαβιέ Ερνάντεζ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 που έφερε την Γιουνάιτεντ στην κορυφή του ομίλου και τον τελικό.</p> <p>Εκεί προκρίθηκε και η Λίβερπουλ, που μετά από τη νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού, νίκησε και την Μίλαν με 2-0 χάρη σε τέρματα του Άλεν και του Σούσο. Εκμεταλλεύθηκε έτσι την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από τον Ολυμπιακό στα πέναλτι και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα.</p> <p>Την ίδια ώρα, στο Λονδίνο ξεκίνησε το Emirates Cup με μία εντυπωσιακή εμφάνιση της Άρσεναλ και επικράτηση επί της πρωταθλήτριας Πορτογαλίας Μπενφίκα με 5-1.</p> <p>Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης ο Τζο Κάμπελ,τον οποίο μπορεί να θέλει πίσω ο Ολυμπιακός αλλά δύσκολα θα τον αφήσει ο Βενγκέρ με τέτοιες εμφανίσεις. Ο Κοσταρικανός άσος, που ξεκίνησε βασικός, έβαλε ένα καταπληκτικό γκολ ενώ έφτιαξε και άλλο ένα που έκανε δώρο στον Σανόγκο, ο οποίος σημείωσε τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα της Άρσεναλ.</p> <p>Εν αναμονή της επιβεβαίωσης για την μετακίνηση του Άγχελ Ντι Μαρία στην Παρί Σεν Ζερμέν, η Ρεάλ Μαδρίτης ανακοίνωσε την απόκτηση του Κέιλορ Νάβας. Ο κοσταρικανός διώχνει ουσιαστικά τον Ντιέγκο Λόπεζ και θέτει υπό πίεση τον Ικερ Κασίγιας.</p> <p>Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβεβαίωσαν την συμφωνία με μία από τις αποκαλύψεις του πρόσφατου Μουντιάλ, που βιώσαμε ιδιαίτερα οι Έλληνες καθώς ήταν ο άνθρωπος που σταμάτησε στην διαδικασία των πέναλτι την Εθνική από μια ιστορική πρόκριση στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του κόσμου.</p> <p>Εξαργυρώνοντας μια σπουδαία σεζόν όχι μόνο με την Κόστα Ρίκα αλλά και την Λεβάντε, ο 27χρονος υπέγραψε συμβόλαιο έξι ετών με την Ρεάλ.</p> <p>Περισσότερες λεπτομέρειες για τη μεταγραφή δεν έχουν γίνει γνωστές, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι μόνο η ρήτρα αποδέσμευσής του άγγιζε τα 10 εκατομμύρια ευρώ.</p> <p>Με την έναρξη της σεζόν, η ομάδα του euronews συνεχίζει τα προγνωστικά, που καθιερώσαμε την περίοδο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αλλά προσοχή, γιατί ουδείς αλάνθαστος. Και εμείς μπορεί να κάνουμε λάθη, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια.</p> <p>Επίσης, καθιερώνεται η στήλη «Bloopers», όπου συγκεντρώνουμε τα καλύτερα βίντεο που βρήκαμε στο διαδίκτυο. Αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση για τα επόμενα επεισόδια, μην διστάσετε να μας στείλετε τις προτάσεις σας, χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerBloopers.</p>