Η Εθνική Κύπρου «σκόραρε» στην Βοσνία

Από Euronews

Με δύο γκολ του εκπλητικού Δημήτρη Χριστοφή της Ελβετικής Σιόν, μια φανταστική Εθνική Κύπρου νίκησε απόψε εκτός έδρας τη Βοσνία Ερζεγοβίνη μπαίνοντας με το δεξί στη πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2016.

Οι παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου πέτυχαν μια απ’ τις σπουδαιότερες νίκες στην ιστορία της χώρας μας, αποκαθηλώνοντας τη σπουδαία Βοσνία του Τζέκο και της παρέας του και επικρατώντας μέσα στη Ζένιτσα με σκορ 2-1.

Ο Ιμπίσεβιτς έβαλε μπροστά του γηπεδούχους μόλις στο 6’ και ακολούθως οι Βόσνιοι κυριάρχησαν για ένα 20λεπτο περίπου. Ωστόσο οι Κύπριοι παίκτες δεν το έβαλαν κάτω, σταδιακά ισορρόπησαν τον αγώνα και δικαιώθηκαν με τη λήξη του πρώτου μέρους, όταν ο Χριστοφή έφερε το ματς στα ίσα μετά από πανέξυπνη ενέργεια και σέντρα του Αλωνεύτη.

Στο πρώτο μισό του β’ ημιχρόνου η ομάδα μας οργάνωσε μερικές “φαρμακερές” αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές ο Χριστοφή πήρε φοβερή κάθετη μπαλιά και με τελείωμα που θα ζήλευαν παίκτες παγκόσμιας κλάσης, έστειλε στα ουράνια την Κύπρο, κάνοντας το 1-2 στο 74’.

Στη συνέχεια οι Βόσνιοι πίεσαν όμως με ανορθόδοξο τρόπο ο οποίος αντιμετωπιζόταν εύκολα από τους διεθνείς μας μέχρι που ο Τζέκο ανατράπηκε στο 90’ μέσα στην περιοχή μας και ο Ουκρανός διαιτητής σωστά υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ηταν όμως η σειρά του σταθερού σε όλο τον αγώνα κήπερ μας Αντώνη Γιωργαλλίδη να “μιλήσει” ο οποίος με φανταστική απόκρουση απέκρουσε το πέναλτι του Πιάνιτς και χαρίζοντας έτσι το τεράστιο διπλό στην εθνική μας.