Θρυλική πρεμιέρα με επιστροφή Μήτρογλου

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 3-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης και στέλνοντας στα… άστρα τους φιλάθλους του, που δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα στο Στάδιο Καραϊσκάκη.

Βρισκόμασταν στο 73ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Κώστας Μήτρογλου δέχτηκε από τα δεξιά την πάσα του Κασάμι μέσα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, έκανε την προσποίηση και… «πυροβόλησε τα δίχτυα των πρωταθλητών Ισπανίας, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα. Ήταν η στιγμή της λύτρωσης, η στιγμή του ξεσπάσματος για έναν γεννημένο σκόρερ, που είχε αμφισβητηθεί έντονα τις τελευταίες εβδομάδες, ακόμα και κατά την διάρκεια αυτού του αγώνα. Για αυτό και ο πανηγυρισμός ήταν έξαλλος, όσο σε κανένα άλλο από τα προηγούμενα δύο τέρματα των ερυθρολεύκων. Και ήταν λογικό. Με το γκολ αυτό ο Ολυμπιακός ουσιαστικά «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη και «έκοψε τα πόδια» της αντιπάλου του, που είχε ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας ασφυκτικά την ελληνική ομάδα για την ισοφάριση. Έβαλε ένα γκολ πιο μετά, αλλά ήταν ήδη αργά.

Και ήταν αργά γιατί είχε προηγηθεί ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό – ή για την ακρίβεια ένα μαγικό 35λεπτο. Σε εκείνο το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να επιβάλει το παιχνίδι του στην μεγάλη αντίπαλό του, φιναλίστ πέρυσι στο Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία μάλιστα προερχόταν από μεγάλο διπλό μέσα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης και συμπολίτισσας Ρεάλ για την Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Στο 13ο λεπτό το σκορ άνοιξε με εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ του Μαζουακού, που έστειλε με το αριστερό την μπάλα στην γωνία του Όμπλακ. Αλλά η φάση του αγώνα έγινε στο 35. Τότε ο «Τσόρι» Ντομίνγκεζ έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα 40 μέτρων από αριστερά, ξεκινώντας πίσω από την σέντρα και προσπερνώντας σαν σταματημένους δύο αντιπάλους. Την κατάλληλη στιγμή έκοψε προς τον Μήτρογλου, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο οποίος πανέξυπνα άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια του για τον επερχόμενο Αφελάι. Ο τελευταίος, με εξουδετερωμένη πλέον την ισπανική άμυνα, είχε την ψυχραιμία στο τετατέτ να πλασάρει από δεξιά και να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο, γράφοντας το 2-0.

Η Ατλέτικο, που έκανε κυρίως παιχνίδι από τα άκρα και κυρίως από την αριστερή πλευρά, κατάφερε δύο φορές να αντιδράσει. Αλλά και στις δύο ο Ολυμπιακός είχε πάρει διαφορά ασφαλείας. Στο 38’ ο Μάντζουκιτς μετά από σέντρα ακριβείας από τα αριστερά του Ανσάλντο, πήρε την κεφαλιά κερδίζοντας τον Αμπιντάλ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρομπέρτο. Στο 87’ ο Γκριεζμάν πήρε την ασίστ από τον Κόμε από τα δεξιά και από το δεύτερο δοκάρι μείωσε σε 3-2. Αλλά στον χρόνο που απέμενε, δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Μετά από πέντε χρόνια και το 1-0 επί της Αλκμάαρ με την κεφαλιά του Τοροσίδη, ο Ολυμπιακός ξεκινά με νίκη στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και έχει κάθε δικαίωμα με τέτοιες εμφανίσεις να ελπίζει για ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Γιουβέντους κέρδισε με 2-0 την Μάλμε.