Πάλεψε ο ΑΠΟΕΛ αλλά λύγισε στη Βαρκελώνη με γκολ του Πικέ

O ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Η κυπριακή ομάδα πάλεψε αλλά λύγισε με γκολ του Ζεράρ Πικέ στο 28ο λεπτό, στη μοναδική αδράνεια της άμυνας.

H πρώτη απειλή για την εστία του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Μέσι δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Πάρντο ήταν εκεί και πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ. Η κυπριακή ομάδα αμυνόταν σωστά και είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη φάση για την Μπαρτσελόνα ήρθε στο 20’, με ένα σουτ του Νεϊμάρ πάνω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ.

Η Μπαρτσελόνα δεν έβρισκε λύσεις, όμως μια στημένη μπάλα ήταν αρκετή για να λύσει το γόρδιο δεσμό για τους «μπλαουγκράνα». Στο 28’ ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ «κοιμήθηκε» και ο Πικέ με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 1-0.

Μετά το γκολ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη προσπάθησε να βγει μπροστά όμως υστερούσε στην τελική πάσα, στις ελάχιστες φορές που κράτησε την μπάλα στα πόδια της.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 39’, όταν Νεϊμάρ και Μέσι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, με τον Πάρντο να απομακρύνει το σουτ του Αργεντινού. Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ δεν απειλήθηκε με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κυπριακή ομάδα μπήκε με σαφώς πιο επιθετικές διαθέσεις και στο 58’ δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντε Βινσέντι μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε το βολέ, όμως η μπάλα βρήκε στον Μπάρτρα και πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Από εκεί και πέρα, ο Γιώργος Δώνης προσπάθησε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του με την είσοδο των Μαντούκα, Χαραλαμπίδη και Τζιμπούρ.

Στο 90ο λεπτό, ο Πάρντο και η άμυνα του ΑΠΟΕΛ κράτησαν το σκορ στο 1-0, με σωτήριες επεμβάσεις ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τερ Στέγκεν κράτησε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα σε σουτ του Γκουστάβο Μαντούκα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Άγιαξ και Παρί Σεν Ζερμέν αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Την επόμενη αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τον Άγιαξ.