Αστεράτος στην πόλη, μάγκας στη Λευκωσία

Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Λεμεσσού πήραν σπουδαία αποτελέσματα στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Αρχικά η ομάδα της Τρίπολης είχε την πιο δύσκολη αποστολή, αγωνιζόμενη στο «Κεμάλ Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης κόντρα στην Μπεσίκτας.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο από την αρχή του ματς και απείλησαν πολλάκις με μακρινά σουτ, σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω βροχής.

Ο Αστέρας έμενε πίσω και φυσιολογικά δέχτηκε το γκολ στο 33ο λεπτό με μακρινό σουτ του Τόρε και κάκιστη αντίδραση από τον πορτιέρε του Αστέρα, Κοζίτσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ελληνική ομάδα ισορρόπησε και έψαχνε την κατάλληλη αντεπίθεση για να φτάσει στην ισοφάριση.

Σε μία από αυτές, στο 88ο λεπτό ο Ρόλε βρήκε τον Πάρα που με τρομερό βολ πλανέ άφησε άγαλμα τον Ζένγκιν και ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Παρτιζάν και Τότεναμ έμειναν στο 0-0 με τον Μαουρίτσιο Ποκετίνο να επαναλαμβάνει τα τραγικά λάθη των προκατόχων του, κατεβάζοντας ουσιαστικά δεύτερη ομάδα στα ευρωπαϊκά ματς. Η Παρτιζάν έχασε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, όμως το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Απόλλων Λεμεσσού φτιαγμένος από ατσάλι

Στη Λευκωσία, ο Απόλλων Λεμεσσού υποδέχτηκε τη Ζυρίχη. Μπροστά σε 8.000 οπαδούς, ο Φώτης Παπουλής άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με υπέροχο σουτ.

Οι Ελβετοί ισορρόπησαν μετά το 25ο λεπτό, στο 28’ είχαν δοκάρι αλλά στο 40ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Γκουγιόν έκανε το 2-0 για την ομάδα του Απόλλωνα.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, όμως ακολούθησε θρίλερ.

Στο 51’ και στο 54’ με Ρίκαν και Γιαπί να χρήζονται σκόρερ, η Ζυρίχη πάγωσε τη Λευκωσία ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Απόλλων κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να μην απειλείται ιδιαίτερα, αλλά στο 80’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκουγιόν.

Τα παλικάρια του Απόλλωνα όμως δεν κλείστηκαν. Βγήκαν μπροστά και στο 86’ έγινε το 3-2 με αυτογκόλ του Κοχ. Η Ζυρίχη έμεινε και αυτή με δέκα στις καθυστερήσεις, ενώ στην τελευταία φάση ο Αντράντε έσωσε τον Απόλλωνα με απόκρουση πάνω στη γραμμή.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Γκλάντμπαχ και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 1-1.

Παναθηναϊκός…προβληματικός

Στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τη Δυναμό Μόσχας, η οποία παρά τις ελλείψεις της πήρε τη νίκη με 2-1.

Οι πράσινοι για άλλο ένα ματς παρουσίασαν τρομερά κενά σε όλες τις γραμμές, οι Καρέλης και Κλωναρίδης δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τον τραυματία Μπεργκ και ο Κοτσόλης δεν μπορεί να εμπνεύσει εμπιστοσύνη κάτω από τα δοκάρια.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δη​μιουργήσει ευκαιρίες, όμως η Δυναμό ξεχώρισε με την ποιότητά της και έκανε το 0-1 με υπέροχη αντεπίθεση και γκολ του Κοκόριν στο 40’.

Στο 49ο λεπτό η Δυναμό έβαλε γκολ στο ρελαντί, με την άμυνα του Παναθηναϊκού απλά να παρακολουθεί τον Ιόνοφ να γράφει το 0-2.

Η κεφαλιά του Ντίνα στο 64’ κατέληξε στα δίχτυα της Δυναμό, έγινε το 1-2 και για πέντε λεπτά οι πράσινοι πίεσαν, χωρίς όμως να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους.

Η Δυναμό συνήλθε, κράτησε μπάλα και πήρε τη νίκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αϊντχόφεν επικράτησε 1-0 της Εστορίλ.