Τζούντο: «Χρυσά» τα φαβορί στο Τζετζού

Τα φαβορί έλαμψαν κατά τη δεύτερη ημέρα του γκραν πρι του τζούντο στο Τζετζού της Νότιας Κορέας.

Η Κλαρίς Αγκμπενιενού συνέχισε το αήττητο σερί της. Η Γαλλίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια επικράτησε στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 63 κιλών της Ισπανίδας Ιζαμπέλ Πούτσε. Ήταν η πρώτη φορά που η 22χρονη Αγκμπενιενού πάτησε το τατάμι μετά την κατάκτηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος τον Αύγουστο.

Γαλλικό χρυσό είχαμε και στην κατηγορία κάτω των 70 κιλών. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ζεβρίζ Εμάν. Η χάλκινη Ολυμπιονίκης του Λονδίνου κατέβαλε την αντίσταση της Γερμανίδας Λάουρα Βάργκας Κοχ, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Στους άνδρες, η δεύτερη ημέρα ήταν μια απόλαυση για το νοτιοκορεάτικο κοινό που είδε δύο δικούς του αθλητές να ανεβαίνουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η αρχή έγινε από την κατηγορία κάτω των 73 κιλών, όπου ο παγκόσμιος πρωταθλητής νέων Αν Τσαγκρίμ πανηγύρισε την πρώτη θέση κόντρα στον νικητή του Γκραν Σλαμ του Μπακού Ισραηλίτη Σάγκι Μούκι.

Στην κατηγορία κάτω των 81 κιλών, ο Ολυμπιονίκης Κιμ Γιάε-μπουμ διατήρησε τα κεκτημένα. Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος ο Κιμ κατέκτησε την πρωτιά στην κατηγορία του, επικρατώντας στον τελικό του Βέλγου Γιοαχίμ Μποτιέ σε μια αναμέτρηση που διήρκεσε μόλις 99 δευτερόλεπτα.