Βραζιλία: Αιθίοπες δρομείς κυριάρχησαν στον παραδοσιακό αγώνα δρόμου του Σάο Πάολο

Οι Αφρικανοί αθλητές κυριάρχησαν για μια ακόμη φορά στον 90ο ετήσιο αγώνα δρόμου Σάο Σιλβέστρε του Σάο Πάολο. Περίπου 30.000 δρομείς από 40 χώρες

Περίπου 30.000 δρομείς από 40 χώρες διήνυσαν 15 χιλιόμετρα μέσα στους δρόμους της μεγαλύτερης πόλης της Βραζιλίας την παραμονή της Πρωτοχρονιάς.

Στους άντρες νικητής ήταν ο Αιθίοπας Νταουίτ Αντμάσου με χρόνο 45 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα. Τον ακολούθησαν ο Κενυάτης Στένλει Κόε και ο Τανζανός Φαμπιάνο Ναάσι.

Κοπέλες από την Αιθιοπία κατέκτησαν τις δυο πρώτες θέσεις στις γυναίκες . Η Ιμέρ Αγιαλέου που τερμάτισε σε 50 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα ήταν ταχύτερη κατά 3 δευτερόλεπτα απο την συμπατριώτισσα της Νετσανέτ Κεμπέντε.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Πρίσκα Γέσπο από την Κένυα.