Τζούντο: Δεν τα κατάφερε στο Ντίσελντορφ ο Μουστόπουλος

Από δύο πρωτιές για την Ιαπωνία και άλλες δύο για την Ευρώπη σημαδεύτηκε η δεύτερη ημέρα του γκραν πρι τζούντο του Ντίσελντορφ, που ολοκληρώθηκε τ�

Από δύο πρωτιές για την Ιαπωνία και άλλες δύο για την Ευρώπη σημαδεύτηκε η δεύτερη ημέρα του γκραν πρι τζούντο του Ντίσελντορφ, που ολοκληρώθηκε το Σάββατο στην γερμανική πόλη.

Στις γυναίκες και την κατηγορία κάτω των 63 κιλών, είχαμε ιδανική για την Αλίς Σλέσινγκερ πρεμιέρα στους αγώνες της το 2015. Έφτασε σχετικά εύκολα στον τελικό όπου νίκησε την Μουνκζάγια Τσεντέβσουρεν από την Μογγολία.

Στην κατηγορία κάτω των 70 κιλών, νικήτρια αναδείχθηκε η γιαπωνέζα Τσιζούρου Αράι. Με ιππόν λίγο μετά την έναρξη του τελικού, επιβλήθηκε της γερμανίδας Σάντρα ντίντριχ.

Λίγο αργότερα, ένα ακόμα χρυσό στην συγκομιδή της Ιαπωνίας στο γκραν πριν του Ντίσελντορφ προστέθηκε στην κατηγορία κάτω των 73 κιλών των ανδρών, αυτήν την φορά με τον Σοχεϊ Όνο που κέρδισε στον τελικό τον Νουγζαρι Ταταλασβίλι από την Γεωργία.

Ένας ακόμα Γεωργιανός έφτασε σε τελικό, ο Αβνταντίλι Τσρισβίλι στην κατηγορία κάτω των 81 κιλών. Το 2014 αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής τζούντο σε όλες τις κατηγορίες, αλλά και αυτός ηττήθηκε από τον βέλγο Γιοακίμ Μποτό, που κατέκτησε το χρυσό.

Σε αυτήν την κατηγορία είχαμε και ελληνική συμμετοχή με τον Ρομάν Μουστόπουλο, ο οποίος όμως σταμάτησε στην φάση των “16”. Ο 22χρονος πρωταθλητής, που βρίσκεται στο νούμερο 13 της παγκόσμιας κατάταξης, πέρασε χωρίς αγώνα στους “32” και εκεί βρήκε απέναντί του τον Βορόμπεφ από τη Ρωσία, τον οποίο και νίκησε σε με ιππόν.

Ωστόσο στον αγώνα που έδινε το εισιτήριο για τους προημιτελικούς, ο Μουστόπουλος ηττήθηκε με ιππόν από τον Ούγγρο Λάζλο Τσοκνιάι (νούμερο 34 στον κόσμο), ο οποίος κατέκτησε την πέμπτη θέση.