Άλμα με σκι: Επικράτηση Φρόιντ στο Όσλο

Ο Γερμανός Σεβεριν Φρόιντ ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα του Σαββάτου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Άλματος με Σκι στην «Holmenkollen Ski Arena» του Όσλο.

Με δύο άλματα στα 132 και 135.5 μέτρα συγκέντρωσε 275.7 πόντους και πέτυχε την τρίτη του σερί νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Διατηρήθηκε έτσι στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης του αγωνίσματος και αύξησε την διαφορά του από τον Πέτερ Πρεβτς.

Ο Σλοβένος είχε άλματα στα 130 και 138 μέτρα, βρέθηκαν όμως 0.3 πόντους πίσω από τον Γερμανό, την ανωτερότητα του οποίου αναγνώρισε αμέσως μετά στις δηλώσεις του.

Πλέον βρίσκεται 54 πόντους πίσω από τον Φρόιντ, στην κούρσα για την κατάκτηση της φετινής Κρυστάλλινης Σφαίρας.

Τρίτος στον αγώνα του Όσλο ήταν ο Νορβηγός Ρούνα Βέλτα. Με άλματα στα 128.5 και τα 135.5 μέτρα ξεσήκωσε το κοινό της πατρίδας του με το μετάλλιο που κατέκτησε και δήλωσε ότι σκοπεύει να επαναλάβει την ίδια επιτυχία στον αγώνα της Κυριακής.

Το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο Άλματος με σκι ολοκληρώνεται το άλλο Σαββατοκύριακο στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας.