Στίβος: Ο θριαμβευτής της Αθήνας αποχωρεί από την ενεργό δράση

Ο Κινέζος Λιου Ζιανγκ αποφάσισε να εγκαταλείψει τα κουλουάρ μετά από επτά χρόνια ταλαιπωρίας λόγω τραυματισμού.

O μεγάλος Κινέζος εμποδιστής Λιου Ζιανγκ ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την ενεργό δράση.

Ο 32χρονος αθλητής του στίβου πάλευε τα τελευταία επτά χρόνια με τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα, τον οποίο τελικά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει.

Ο Ζιανγκ έμεινε στην ιστορία όταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας κατέκτησε άνετα το χρυσό μετάλλιο στα 110 μέτρα εμπόδια, ισοφαρίζοντας το παγκόσμιο ρεκόρ του Κόλιν Τζάκσον.

Όμως από το 2008 και μετά ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα με τον τραυματισμό του.

«Θέλω να κάνω κάτι στο οποίο να πετύχω, κάτι μέσα στις δυνατότητές μου και όχι πέρα από αυτές. Ελπίζω να καταφέρω να βοηθήσω τη νεολαία να ασχοληθεί με τον αθλητισμό», τόνισε ο Κινέζος εμποδιστής.

Γεννημένος στη Σανγκάη, ο Λιου Ζιανγκ ασχολήθηκε αρχικά με το ύψος, όμως τον κέρδισαν τα εμπόδια.

Μετά το χρυσό στην Αθήνα, έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στο αγώνισμά του το 2006, στο γκραν πρι της Λωζάνης.

Ένα χρόνο αργότερα πήρε το χρυσό και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Το 2008 όμως, στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην πατρίδα του, τραυματίστηκε στον αχίλλειο τένοντα μετά από εσφαλμένη εκκίνηση.

Το 2012 προσπάθησε να επιστρέψει στους Αγώνες του Λονδίνου, αλλά έπεσε μόλις στο πρώτο εμπόδιο του προκριματικού.