Μαραθώνιος της άμμου: 6 μέρες στα εντυπωσιακότερα τοπία της Σαχάρας

Ο Μαραθώνιος της άμμου, το αθλητικό γεγονός που περιμένουν οι μαραθωνοδρόμοι κάθε χρόνο ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 10 Απριλίου. Πάνω από 1200

Πάνω από 1200 δρομείς έλαβαν μέρος στο πέμπτο ετάπ του αγώνα και έτρεξαν τα 42,2 χιλιόμετρα της κλασσικής διαδρομής.

Για τους άνδρες συμμετέχοντες ήταν μια υπόθεση των Μαροκινών δρομέων. Πρώτος τερμάτισε ο Ραχίντ ελ Μοραμπιτί που έκανε μια τέλεια κούρσα σε τρεις ώρες 22 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα. Δεύτερος τερμάτισε ο Αμπντελκαντέρ ελ Μουαζίζ και τρίτος ο Αζίζ ελ Ακάντ.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελιζαμπέτ Μπαρνς από τη Σουηδία, δεύτερη η Άννα – Μαρί Γουώτσον από τη Βρετανία και τρίτη η Νατάλια Σέντιχ από τη Ρωσία.

Ο Μαραθώνιος της άμμου, ένας πολυήμερος και πολυεπίπεδος μαραθώνιος αγώνας στην έρημο Σαχάρα είναι μια ιδέα που υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1986 με μόλις 27 συμμετοχές.

Η διαδρομή του αγώνα κινείται στο νότιο Μαρόκο καλύπτοντας συνολικά 223,8 χιλιόμετρα σε 5 ετάπ / 6 ημέρες και διασχίζει μερικά από τα ομορφότερα και εντυπωσιακότερα τερέν της Μαροκινής ερήμου.

Οι αθλητές αναμετριούνται με τον εαυτό τους και έχουν δικαίωμα να κουβαλούν μαζί τους ό,τι θεωρούν απαραίτητο για να επιβιώσουν.