Κόρνερ: Ρεάλ και Τσέλσι οι μεγάλες κερδισμένες

Ο Μέσι και ο Νεϊμάρ δεν ήταν αρκετοί για να φύγει η Μπαρτσελόνα με διπλό από το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Ούτε ο Αγουέρο έφτασε στη Σίτι για να πάρουν οι

Ο Μέσι και ο Νεϊμάρ δεν ήταν αρκετοί για να φύγει η Μπαρτσελόνα με διπλό από το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Ούτε ο Αγουέρο έφτασε στη Σίτι για να πάρουν οι «Πολίτες» το ντέρμπι του Μάντσεστερ, όπου επικράτησε η ομάδα του Φαν Χάαλ. Ο Φάμπρεγκας όμως ήταν αρκετός για την Τσέλσι ώστε να επικρατήσουν οι «μπλε» της ΚΠΡ και να πλησιάσουν στο πέμπτο τους πρωτάθλημα.

Η Τσέλσι πήρε ίσως το σημαντικότερο τρίποντο της χρονιάς μετά το 1-0 επί της ΚΠΡ εκτός έδρας.

Η ομάδα του Μουρίνιο είχε βραχυκυκλώσει από το εξαιρετικό ματς των Λονδρέζων και δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για την εστία του Γκριν.

Στο 88ο λεπτό όμως, το λάθος του πορτιέρε της ΚΠΡ έδωσε την ευκαιρία στον Φάμπρεγκας που είχε μπει ως αλλαγή να γράψει το 0-1 και στην ουσία να φέρει την Τσέλσι μια ανάσα από το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν άτυχοι μπροστά από την εστία των πρωτοπόρων ενώ δέχτηκαν γκολ στο πρώτο σουτ που εξαπέλυσε η Τσέλσι στην εστία.

Στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, η φιλοξενούμενη Σίτι μπήκε φουριόζα στο ματς και πήρε προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με σκόρερ τον Αγουέρο.

Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Πελεγκρίνι χαλάρωσε χωρίς λόγο και η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα τεράστια κενά της Σίτι στην άμυνα.

Με τους Γιανγκ και Φελαϊνί, γύρισε το ματς πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι δεν υπήρχε στο γήπεδο και με δύο γκολ σε έξι λεπτά, από τον Μάτα και τον Σμόλινγκ, η Γιουνάιτεντ έκανε το 4-1, με τον Αγουέρο να μειώνει στο τελικό 4-2 στο 89ο λεπτό.

Στην Ισπανία, η Σεβίλλη έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα καθώς κράτησε στο 2-2 τη Μπαρτσελόνα και η διαφορά των «μπλαουγκράνα» από τη Ρεάλ μειώθηκε στους δύο βαθμούς.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 38’ με τον Μπανέγκα και έφτασαν στο 2-2 στο 84’ με τον Κέβιν Γκαμεϊρό.

Οι «μπλαουγκράνα» πλήρωσαν την κακή τους αμυντική συμπεριφορά αλλά και την υπερβολική χαλάρωση μετά το 0-2 του 31ου λεπτού.

Ο καλός και ο κακός

Ποιος ξεχώρισε την περασμένη εβδομάδα για τις επιδόσεις του και ποιος απογοήτευσε; Ας δούμε ποιοι ήταν οι θετικοί και ποιοι οι αρνητικοί πρωταγωνιστές.

Η Πάρμα αν μη τι άλλο δικαιούται ένα μεγάλο συν, καθώς αν και βρέθηκε στα πρόθυρα της διάλυσης, έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία τρία ματς στη Σέριε Α.

Ισοπαλία με την Ίντερ και δύο σερί νίκες απέναντι στην Ουντινέζε και τη Γιουβέντους την τελευταία αγωνιστική.

Θετικό πρόσημο και για την Παρί Σεν Ζερμέν που συνεχίζει της υψηλές πτήσεις, κατακτώντας το Λιγκ Καπ Γαλλίας μετά το εντυπωσιακό 4-0 επί της Μπαστιά.

Οι Παριζιάνοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Κορσικανούς και πήραν πανηγυρικά το πέμπτο Λιγκ Καπ στην ιστορία της.

Αρνητικό πρόσημο για τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που παρά το γεγονός πως σκόραρε δύο από τα τέσσερα γκολ της Παρί στον τελικό, έμαθε πως για τα επόμενα τέσσερα ματς δεν θα μπορεί να αγωνίζεται.

Η γαλλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία τιμώρησε τον Σουηδό φορ για τις δηλώσεις τους εναντίον της Γαλλίας μετά την ήττα της Παρί από τη Μπορντό.

Σαν σήμερα: Στίβεν Τζέραρντ

Από τον Ιούλιο θα φοράει τη φανέλα των Λος Άντζελες Γκάλαξι, όμως ακόμη είναι ο αρχηγός της Λίβερπουλ. Ο Στίβεν Τζέραρντ έχει περάσει μια ζωή στη Λίβερπουλ, και πριν από επτά χρόνια γιόρτασε μια σημαντική επιτυχία. Πλέον βέβαια έχει διπλασιάσει εκείνο το μεγάλο ρεκόρ.

Στις 13 Απριλίου 2008, ο Στίβεν Τζέραρντ συμπλήρωσε 300 συμμετοχές με τη Λίβερπουλ.

Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν η επίδοσή του στο ιστορικό ματς με τη Μπλάκμπερν που έληξε με νίκη 3-1 των «κόκκινων».

Γεννημένος το 1980 στο Μερσεϊσάιντ, ο Τζέραρντ βρίσκεται στην οικογένεια της Λίβερπουλ από επτά ετών. Έγινε επαγγελματίας το 1997 και το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα ήρθε το Νοέμβριου του 1998 κόντρα στη Μπλάκμπερν και πάλι.

Από το 2003 ο Τζέραρντ είναι αρχηγός της Λίβερπουλ και έχει ξεπεράσει τις 700 συμμετοχές.

Τα προγνωστικά μας

Το Τσάμπιονς Λιγκ επιστρέφει με τα προημιτελικά. Τέσσερα ματς, των οποίων τα αποτελέσματα θα προσπαθήσουμε να μαντέψουμε. Στείλτε μας και εσείς τις δικές σας προβλέψεις χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

Ο περσινός τελικός αναβιώνει με τον αγώνα της Ατλέτικο με τη Ρεάλ, όπου βλέπουμε ισοπαλία 1-1.
Η Γιουβέντους υποδέχεται τη Μονακό και αναμένεται να επικρατήσει με 2-0.
Η Πόρτο υποδέχεται τη Μπάγερν και η πλειοψηφία βλέπει διπλό με 3-0, όμως τίποτα δεν αποκλείεται. Όπως και στο Παρί – Μπαρτσελόνα όπου το 1-2 μοιάζει πιθανό αλλά η Μπαρτσελόνα είναι σε κακή κατάσταση.

Αστεία και παράξενα

Πολλές φορές το ποδόσφαιρο είναι βαρετό. Γι’ αυτό και κάποιοι Ρουμάνοι οπαδοί αποφάσισαν να κάνουν κάτι για να περάσει η ώρα στο ματς ανάμεσα στην Κονκόρντια και την Μπρασόφ.