Τσάμπιονς Λιγκ: Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους στους «4»

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους συμπλήρωσαν την τετράδα των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, η Ρεάλ έκλεισε την Ατλέτικο στην

Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους συμπλήρωσαν την τετράδα των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, η Ρεάλ έκλεισε την Ατλέτικο στην περιοχή της από την αρχή του ματς, όμως ο Όμπλακ έλεγε συνεχώς όχι στις προσπάθειες της Βασίλισσας.

Στο 88ο λεπτό όμως, ο Χαβιέ Ερνάντεζ έγραψε το 1-0 μετά από ασίστ του Ρονάλντο και χάρισε την πρόκριση στη Ρεάλ και την πρώτη της νίκη επί της Ατλέτικο μετά από 7 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 76΄ λόγω αποβολής του Αρντά Τουράν.

Στο Μονακό, η γηπεδούχος ομάδα υποδέχτηκε τη Γιουβέντους με στόχο να ανατρέψει την ήττα της με 1-0 από το πρώτο ματς.

Οι Ιταλοί πήραν τη λευκή ισοπαλία χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους Μονεγάσκους και πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 12 ολόκληρα χρόνια.

Η Γιουβέντους θα μπορούσε μάλιστα να πάρει και τη νίκη, όμως το φάουλ του Πίρλο σταμάτησε στο δοκάρι της Μονακό στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.