Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα Γιουβέντους μετά το 2-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης

Η Γιουβέντους πήρε μια ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε το ματς με τη Ρεάλ, νίκη με 2-1 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

H «Μεγάλη Κυρία» μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα, που δεν πανηγύρισε το γκολ καθώς προέρχεται από τις ακαδημίες και κατόπιν την πρώτη ομάδα της Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι ανέβασαν στροφές και στο 27’ ισοφάρισαν με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ενώ λίγο αργότερα ο Χάμες Ροντρίγκες έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν από το ένα μέτρο και σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά ψαράκι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κάρλος Τέβεζ κέρδισε πέναλτι μετά από εκπληκτική κούρσα, το εκτέλεσε ο ίδιος και έγραψε το τελικό 2-1 για τη Γιουβέντους στο 59ο λεπτό.

Η Ρεάλ πίεσε από εκεί και πέρα, όμως βρήκε μπροστά της την μαζική άμυνα της Γιουβέντους αλλά και την αδυναμία της να βρει λύσεις για να φτάσει στο γκολ.