Γιουρόπα Λιγκ: Παρέμεινε στο θρόνο της η Σεβίλλη μετά το 3-2 επί της Ντνιεπρ

Η Σεβίλλη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη συνολικά το Γιουρόπα Λιγκ. Οι Ισπανοί επικράτησαν της πρωτάρας Ντνιεπρ με 3-2 μετά από

Η Σεβίλλη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη συνολικά το Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Ισπανοί επικράτησαν της πρωτάρας Ντνιεπρ με 3-2 μετά από ένα θεαματικό ματς, όπου η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν εμφανώς καλύτερη.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 7’ με ωραία κεφαλιά του Κάλινιτς, όμως μέσα σε τρία λεπτά η Σεβίλλη γύρισε το ματς.

Στο 28’ ο Κρισόβιακ και στο 31’ ο Μπάκα «έγραψαν» το 2-1 για τη Σεβίλλη.

Η Ντνιεπρ όμως δεν παράτησε τα όπλα και με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ροτάν στο 44’ ισοφάρισε σε 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο κλειστό, όμως και πάλι ο Μπάκα σκόραρε για τη Σεβίλλη στο 73’ και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Παράλληλα οι Ισπανοί εξασφάλισαν και την παρουσία τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με αυτή τη νίκη.