Sports United: Ράλι, ιστιοπλοΐα και Μάι Τάι

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι έκανε την πέμπτη του στάση στην Πορτογαλία. Ήταν ένας εκπληκτικός αγώνας στη βόρεια πλευρά της χώρας όπου ένας οδηγός

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι έκανε την πέμπτη του στάση στην Πορτογαλία.

Ήταν ένας εκπληκτικός αγώνας στη βόρεια πλευρά της χώρας όπου ένας οδηγός επέστρεψε στις νίκες μετά από πολύ καιρό, ενώ μία ομάδα κυριάρχησε στο βάθρο.

Στους χαλικόδρομους της Πορτογαλίας διεξήχθη ο πέμπτος αγώνας της σεζόν του WRC.

Ο Γιάρι Μάτι Λάτβαλα της Volkswagen επικράτησε του ομόσταβλού του και παγκόσμιου πρωταθλητή, Σεμπαστιάν Οζιέ.

Ο Φινλανδός ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθοδηγώντας εξαιρετικά το Polo του στις τρεις τελευταίες ειδικές, κατακτώντας έτσι την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν.

Ο Λάτβαλα δεν είχε πάρει ούτε βαθμό στους τρεις προηγούμενους αγώνες, όμως στην Πορτογαλία τερμάτισε 8,2 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Οζιέ και 28,6 δευτερόλεπτα από τον Αντρέας Μίκελσεν, τον τρίτο οδηγό της Volkswagen.

Ο Λάτβαλα δήλωσε ανακουφισμένος από τη νίκη καθώς μετά τους τρεις τελευταίους αγώνες πολλοί έλεγαν πως ίσως δεν μπορεί να σταθεί σε ανταγωνιστικό επίπεδο.

Στη γενική κατάταξη του WRC, ο Οζιέ προηγείται με 105 βαθμούς και ακολουθεί ο Μίκελσεν με 63. Ο Γιάρι Μάτι Λάτβαλα ανέβηκε στην πέμπτη θέση καθώς έφτασε τους 46 βαθμούς.

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ πάντως ήταν εκνευρισμένος από την ήττα, παρά το γεγονός πως ήταν ένα ιδανικό αποτέλεσμα για την ομάδα του την Volkswagen.

Volvo Ocean Race: Θρίαμβος της Brunel στη Λισαβόνα

Τα σκάφη που συμμετέχουν στον πλέον επίπονο ιστιοπλοϊκό αγώνα, το Volvo Ocean Race, ολοκλήρωσαν το έβδομο σκέλος του.

Τον περασμένο Οκτώβριο ξεκίνησαν από το Αλικάντε και τα έξι πλέον σκάφη επέστρεψαν στην Ευρώπη με στόχο την πρώτη θέση στον τερματισμό του Γκέτεμποργκ μετά από δύο σκέλη.

Η ομάδα της Brunel τερμάτισε πρώτη στο έβδομο σκέλος του ιστιοπλοϊκού αγώνα Volvo Ocean Race.

Οι Ολλανδοί έκαναν την έκπληξη και εκμεταλλευόμενοι τις εξαιρετικές καιρικές συνθήκες, μπήκαν πρώτοι στο λιμάνι της Λισαβόνας.

Τα δύο μεγάλα φαβορί του αγώνα, η ομάδα DongFeng και η Abu Dhabi απογοήτευσαν στο δεύτερο μισό της διαδρομής και τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Δεύτερο πλήρωμα στο έβδομο σκέλος ήταν αυτό της MAPFRE που ολοκλήρωσε τη διαδρομή 21 λεπτά μετά τη νικήτρια ομάδα της Brunel.

H Abu Dhabi πάντως προηγείται στη βαθμολογία έχοντας μόλις 16 πόντους ποινής, με την Dongfeng να έχει 21 και τη Brunel να ακολουθεί με 22.

Απομένουν δύο ακόμη σκέλη για την ολοκλήρωση του μεγάλου αγώνα. Το όγδοο σκέλος ξεκινά από τη Λισαβόνα και ολοκληρώνεται στη Λοριάν της Γαλλίας.

Το τελευταίο σκέλος θα τερματίσει στο Γκέτεμποργκ όπου θα γίνει και η απονομή του τροπαίου στο νικητή.

Σκάκι: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Φαμπιάνο Καρουάνα

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού ολοκληρώθηκε με το τέταρτο γκραν πρι που διεξήχθη στη Ρωσία.

16 σκακιστές τα έδωσαν όλα για τις δύο πρώτες θέσεις που έδιναν και την πρόκριση για το μεγάλο τουρνουά του παγκόσμιου σκακιού.

Στη Ρωσία ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού με το γκραν πριν να αποδεικνύεται άκρως ανταγωνιστικό.

Μετά από 11 γύρους, τρεις παίκτες μοιράζονταν την κορυφή. Ο Ρώσος Ντιμίτρι Γιακοβένκο, ο Αμερικανός Χικάρου Νακαμούρα και ο Ιταλός Φαμπιάνο Καρουάνα.

Ο Καρουάνα ήταν αυτός που κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Συγκέντρωσε 370 πόντους και αναδείχτηκε πρωταθλητής με σχετική άνεση.

Ο Νακαμούρα κατάφερε να προσπεράσει τον Γιακοβένκο και με τους 347 πόντους που συγκέντρωσε τερμάτισε δεύτερος και πήρε το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα των μεγάλων σκακιστών.

*Στο επίκεντρο: Διεθνές φεστιβάλ των Extreme sports *

Αν σας αρέσει η δράση και τα extreme sports, το επόμενο θέμα θα το απολαύσετε. Αυτή την εβδομάδα βάζουμε στο επίκεντρο το διεθνές φεστιβάλ των extreme sports το οποίο είναι γνωστό ως FISE.

To τουρνουά FISE στο Μονπελιέ χάρισε πλούσιο θέαμα στις πέντε ημέρες διάρκειάς του για 19η χρονιά. Οι κορυφαίοι αθλητές των πιο δραστήριων αθλημάτων έλαβαν μέρος.

Σκέιτμπορντ, πατίνια, BMX, ποδήλατο και άλλα πολλά κυριάρχησαν στο μενού των αγώνων.

Η πόλη του Μονπελιέ «βουλιάζει» κάθε χρόνο από το πλήθος των επισκεπτών ενώ πλέον το τουρνουά συγκαταλέγεται ανάμεσα στις κορυφαίες διοργανώσεις των extreme sports.

Περισσότεροι από 500.000 άνθρωποι βρέθηκαν στη πόλη του γαλλικού νότου.

Η είσοδος στο φεστιβάλ είναι δωρεάν, κάτι που βοηθά στην εισροή χιλιάδων θεατών που είτε γνωρίζουν τα αθλήματα είτε έχουν την περιέργεια να τα γνωρίσουν.

Κάθε χρόνο διοργανώνονται αγωνίσματα για ερασιτέχνες, παιδιά αλλά και γυναίκες, πέρα από το καθαρά διαγωνιστικό πρόγραμμα.

Ως αποτέλεσμα η FISE έχει αναγνωριστεί εδώ και χρόνια ως ο κορυφαίος πρέσβης των αθλημάτων δράσης.

Μάλιστα για την επόμενη χρονιά, που θα σηματοδοτήσει και τα 20 χρόνια διοργάνωσης, η FISE ετοιμάζει υπερπαραγωγή που θα εντυπωσιάσει συμμετέχοντες και θεατές.

Στα ενδότερα των σπορ: Μάι Τάι

Το άθλημα του οποίου τα μυστικά θα σας παρουσιάσουμε, προέρχεται από την Ταϊλάνδη και περιλαμβάνει γροθιές, κλωτσιές, αγκωνιές και γονατιές.

Λέγεται Μάι Τάι και ετοιμαστείτε να μάθετε όλες τις λεπτομέρειες και τα μυστικά αυτής της πανάρχαιας πολεμικής τέχνης.

«Το Μάι Τάι είναι μια αρχαία πολεμική τέχνη της Ταϊλάνδης.

Είναι γνωστή ως η τέχνη των 8 άκρων, καθώς τα χτυπήματα δεν δίνονται μόνο με γροθιές και κλωτσιές αλλά χρησιμοποιούνται επίσης οι αγκώνες και τα γόνατα.

Τα είδη αγώνων περιλαμβάνουν μονομαχίες μικρής, μεσαίας και μεγάλης απόστασης των δύο αθλητών.

Τις δύο τελευταίες δεκαετίες, το Μάι Τάι έχει αυξήσει θεαματικά τους θαυμαστές του.

Πολλοί το μαθαίνουν για αυτοάμυνα ενώ άλλοι για γυμναστική και άλλοι για να γίνουν πρωταθλητές».