Γκραν πρι τζούντο Βουδαπέστης: Έγραψε ιστορία η Κινεζική Ταϊπέι

Μετά τη νίκη του στο γκραν πρι του τζούντο στην Αστάνα, ο Γιέλντος Σμέτοβ από το Καζακστάν πήρε το χρυσό και στο γκραν πρι της Βουδαπέστης, νικώντας

Μετά τη νίκη του στο γκραν πρι του τζούντο στην Αστάνα, ο Γιέλντος Σμέτοβ από το Καζακστάν πήρε το χρυσό και στο γκραν πρι της Βουδαπέστης, νικώντας στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 60 κιλών τον συμπατριώτη του Αϊμπέκ Ιμάσεβ.

Καζάκικη υπόθεση και η κατηγορία κάτω των 66 κιλών, με τον 22χρονο Ζανσάι Ζμαγκούλοβ να σπάει το ρόδι, επικρατώντας στον τελικό του Γερμανού Σεμπάστιαν Ζάιντλ.

Στην κατηγορία κάτω των 73 κιλών ο Ούγγρος Μίκλος Ουνγκβάρι αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες του, καθώς νίκησε στον τελικό τον πρώην πρωταθλητή Ευρώπης Σλοβένο Ροκ Ντράκσιτς.

Μιλώντας στο euronews, ο Ουνγκβάρι στάθηκε στη συμπαράσταση του κόσμου και στη συμβολή του προπονητή του: «Αν κάποιος αγωνίζεται εντός έδρας, το κοινό κερδίζει το 1/3 του αγώνα. Το υπόλοιπο πάει στον προπονητή μου».

Στις γυναίκες και στην κατηγορία κάτω των 48 κιλών, η Γιαπωνέζα Φούνα Τονάκι πήρε το πρώτο της μετάλλιο σε διοργάνωση της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, όμως αυτό ήταν αργυρό, αφού στον τελικό ηττήθηκε από τη χάλκινη Ολυμπιονίκη του Πεκίνου Πάουλα Παρέτο.

Στην κατηγορία κάτω των 52 κιλών νικήτρια αναδείχθηκε η Γερμανίδα Μαρίν Κράε, η οποία στον τελικό νίκησε τη συμπατριώτισσά της Μαρία Ερτλ.

Η Κινεζική Ταϊπέι κέρδισε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε διοργάνωση της IJF με την Λιεν Τσεν-Λινγκ να κερδίζει στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 57 κιλών τη νικήτρια του γκραν πρι της Σαμψούντας Γερμανίδα Βιόλα Βέχτερ.

Τέλος, στην κατηγορία κάτω των 63 κιλών η Τίνα Τρστένιακ συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Η Σλοβένα νίκησε στον τελικό τη Ρωσίδα Παρί Σουρακάτοβα και πλέον μετρά έξι νίκες σε επτά διοργανώσεις της IJF.

Ο αθλητικός συντάκτης της ουγγρικής υπηρεσίας του euronews Πίτερ Κρίστοφ μεταδίδει:

«Τρεις Ολυμπιονίκες θα βρεθούν στο τατάμι στους επτά τελικούς της Κυριακής για το Γκραν Πρι του τζούντο στη Βουδαπέστη. Ο Ιδάλις Ορτίζ από την Κούβα, η Αμερικανίδα Κάιλα Χάρισον και ο Ρώσος Ταγκίρ Χαιμπουλάεβ στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών των ανδρών».