Κόπα Αμέρικα: Η Παραγουάη απέκλεισε τη Βραζιλία

Η Βραζιλία έζησε άλλη μία πίκρα μετά από αυτή στο Μουντιάλ του περασμένου καλοκαιριού. Η «σελεσάο» αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα

Η Βραζιλία έζησε άλλη μία πίκρα μετά από αυτή στο Μουντιάλ του περασμένου καλοκαιριού.

Η «σελεσάο» αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα από την Παραγουάη μετά την ήττα της με 4-3 στα πέναλτι, με τα ενενήντα λεπτά να ολοκληρώνονται στο 1-1.

Όπως και στο Κόπα Αμέρικα του 2011, έτσι και φέτος, η Παραγουάη απέκλεισε ξανά τη Βραζιλία στην ίδια φάση και πέρασε στα ημιτελικά.

Εκεί θα βρει απέναντί της την Αργεντινή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του προημιτελικού, η Βραζιλία προηγήθηκε μόλις στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Ρομπίνιο.

Είκοσι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα όμως, ο Τιάγκο Σίλβα έκανε χέρι και παραχώρησε πέναλτι στην Παραγουάη. Ο Ντερλίς Γκονζάλεζ ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι Ριμπέιρο και Ντάγκλας αστόχησαν για τη Βραζιλία με τον Γκονζάλεζ να στέλνει τη Παραγουάη στα ημιτελικά.