Speed: Επιστροφή στις νίκες για τον Μαρκ Μάρκεζ

Η Yamaha είναι ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στο φετινό MotoGP καθώς και οι δύο αναβάτες της είναι σε εξαιρετική φόρμα, με 13 τερματισμούς στο βάθρο σε 8

Η Yamaha είναι ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στο φετινό MotoGP καθώς και οι δύο αναβάτες της είναι σε εξαιρετική φόρμα, με 13 τερματισμούς στο βάθρο σε 8 αγώνες. Ο επτά φορές πρωταθλητής, Βαλεντίνο Ρόσι, και ο ομόσταβλός του, Χόρχε Λορένθο, τα έδωσαν όλα στη Γερμανία για να κρατήσουν το νικηφόρο μομέντουμ.

Ο Μαρκ Μάρκεζ φαίνεται πως επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση του τρίτου συνεχόμενου τίτλου.

Ο Καταλανός αναβάτης πήρε τη νίκη στη Γερμανία, η οποία είναι η δεύτερη στη φετινή σεζόν.

Μετά την εκκίνηση πάντως, ο Χόρχε Λορένθο προσπέρασε και φάνηκε προσωρινά πως για άλλη μια φορά, ο Μάρκεζ δεν θα μπορέσει να εκμεταλλευτεί την pole position.

Στη δεύτερη θέση του βάθρου βρέθηκε ο αναγεννημένος Ντάντι Πεντρόσα, που έδωσε μεγάλη μάχη με τον Βαλεντίνο Ρόσι.

Ο “ντοτόρε” τελικά τερμάτισε τρίτος, αλλά αφήνοντας τέταρτο τον Λορένθο κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του από τον ομόσταβλό του.

Πλέον ο Βαλεντίνο Ρόσι απέχει 13 βαθμούς από τον Λορένθο στη βαθμολογία των οδηγών με το επόμενο ραντεβού του MotoGP να είναι προγραμματισμένο για τις 9 Αυγούστου στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Moto 2 και Moto3 με νίκες των φαβορί

Εκτός του MotoGp δράση υπήρχε και στα Moto2 και Moto3. Ο Γάλλος Γιοάν Ζαρκό και Βρετανός Ντάνι Κεντ, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους μετά τους αγώνες στη Γερμανία.
Ο Ζαρκό προερχόταν από πρωτιές στο Άσεν και τη Βαρκελώνη και στόχευε στην τρίτη σερί νίκη. Ο 24χρονος αναβάτης ξεκίνησε από την pole position.

Στα Moto2 ο Ζαρκό είχε όλα τα φόντα να πάρει τη νίκη, όμως τελικά δεν τα κατάφερε.

Την καρώ σημαία είδε πρώτος ο Ζαβιέ Σιμεόν από το Βέλγιο, που κατάφερε να προσπεράσει τον Γάλλο και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της καριέρας του.

Ο Ζαρκό πάντως αύξησε τη διαφορά του από τους διώκτες του, στη βαθμολογία των οδηγών καθώς πήρε τη δεύτερη θέση στον αγώνα.

Τρίτος, τερμάτισε ο Ισπανός Άλεξ Ρίνς, ο οποίος ήθελε τη νίκη αλλά δεν κατάφερε να πιάσει την απόδοση που θα τον έχριζε νικητή.

Στα Moto3, ο Ντάνι Κέντ πήρε τη νίκη και άνοιξε τη διαφορά του στη βαθμολογία.

Ο Βρετανός αναβάτης κατέκτησε το πέμπτο φετινό γκραν πρι αφήνοντας επτά δευτερόλεπτα πίσω του τον Εφρέν Βάσκεζ.

Τρίτος τερμάτισε ο Ιταλός Ενέα Μπαστιανίνι.

Ο Κεντ έχει πλέον 190 βαθμούς, με τον Μπαστιανίνι να ακολουθεί με 124.

Η μεγάλη μάχη στη Γερμανία το 2006

Η πίστα του Sachsenring έχει φιλοξενήσει πολύ μεγάλες κούρσες όλα αυτά τα χρόνια. Το 2006, ο Βαλεντίνο Ρόσι άντεξε την πίεση του συμπατριώτη του Μάρκο Μελάντρι σε έναν δραματικό αγώνα.

Το 2006, ο αγώνας της Γερμανίας ήταν εξόχως κρίσιμος, με τον Βαλεντίνο Ρόσι να έχει μειώσει στους 35 βαθμούς τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Νίκι Χέιντεν.

Ο Ιταλός όμως δεν πήγε καλά στα προκριματικά και ξεκίνησε την κούρσα από τη 10η θέση. Η πίστα του Sachsenring φημίζεται για τη δυσκολία στις προσπεράσεις και ως εκ τούτου, ο Ρόσι γνώριζε πως έπρεπε να κάνει υπερπροσπάθεια για να πάρει κάτι καλό από τον αγώνα.

Από την εκκίνηση κιόλας είχε κερδίσει δύο θέσεις και στο τέλος του πρώτου γύρου, ήταν έκτος με τον Χέιντεν να οδηγεί την κούρσα.

Στον ενδέκατο γύρο, ο Μάρκο Μελάντρι πέρασε πρώτος μετά από εξαιρετική προσπέραση στον Χέιντεν ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι βρισκόταν πίσω του.

Στον 13ο γύρο, ο Ιταλός προσπέρασε και τον Μελάντι και οδηγούσε αυτός την κούρσα.

Οι τελευταίοι γύροι ήταν δραματικοί, με τον Μελάντρι να προσπαθεί συνεχώς να προσπεράσει όμως ο Ρόσι κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.