Βοσνία: Παράτολμες καταδύσεις από την μεσαιωνική γέφυρα του Μόσταρ

Ραντεβού στην πόλη Μόσταρ της Βοσνίας έδωσαν φέτος οι πλέον παράτολμοι καταδύτες στον κόσμο. Η μεσαιωνική γέφυρα Στάρι Μοστ πάνω από τον ποταμό

Ραντεβού στην πόλη Μόσταρ της Βοσνίας έδωσαν φέτος οι πλέον παράτολμοι καταδύτες στον κόσμο.

Η μεσαιωνική γέφυρα Στάρι Μοστ πάνω από τον ποταμό Νερέτβα φιλοξένησε για πρώτη φορά αγώνες της σειράς του παγκοσμίου πρωταθλήματος Red Bull Cliff Diving.

Οι βουτιές από ύψος 19 μέτρων ήταν εντυπωσιακές και το θέαμα έκοβε την ανάσα.

Στο καθαρά διαγωνιστικό κομμάτι, μεγάλος κερδισμένος ήταν ο κορυφαίος Βρετανός αθλητής, Γκάρι Χαντ.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου του Καζάν, ο Χαντ εξασφάλισε την πρωτιά και σε αυτή την διοργάνωσή, δυο αγώνες πριν το τέλος της σειράς.

Και όλα αυτά παρότι στο Μόσταρ περιορίστηκε στην πέμπτη θέση λόγω ενός τραυματισμού .

Ο Βρετανός συγκέντρωσε 453,40 βαθμούς, έναντι 480,90 του μεγάλου νικητή Τζόναθαν Παρέδες.

Ο Μεξικανός, δεύτερος στο Καζάν, ήταν εντυπωσιακός στο Μόσταρ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη σειρά του παγκοσμίου πρωταθλήματος για τον Παρέδες, που γιόρτασε ιδανικά τα 26α γενέθλιά του.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο συμπατριώτης του Παρέδες, Σέρτζιο Γκουζμαν.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Αμερικανός Ντέιβιντ Κολτούρι.