Δεν χάνει ο Μπολτ... στην κούρσα της μιας ανάσας

Η αστραπή ξανά στο θρόνο της. Έπειτα από μια συναρπαστική κούρσα στον τελικό των 100 μέτρων ο Γιουσέιν Μπολτ κέρδισε την επική μονομαχία με τον

Η αστραπή ξανά στο θρόνο της.

Έπειτα από μια συναρπαστική κούρσα στον τελικό των 100 μέτρων ο Γιουσέιν Μπολτ κέρδισε την επική μονομαχία με τον Τζάστιν Γκάτλιν και αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο Πεκίνο.

Η μάχη ήταν στήθος με στήθος με τον Τζαμαϊκανό να επικρατεί στο… νήμα με χρόνο 9.79 έναντι 9.80 του Αμερικανού στην κούρσα της χρονιάς.

Παρότι κινδύνεψε, η Τζέσικα Ένις δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ανταγωνισμό και πρωτεύοντας στα 800μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του επτάθλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Πεκίνου.

Στον Πολωνό Πάβελ Φίτσεκ πήγε το χρύσο στη σφυροβολία με βολή πάνω από τα 80 μέτρα.
Ο 26χρονος Πολωνός κατακτά για δεύτερη φορά το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Αμερικανική υπόθεση ήταν ο τελικός της σφαιροβολίας με τον Τζόε Κόβακς να παίρνει τη νίκη με βολή στα 21.93μ. και να αναδεικνύεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής.