Τσάμπιονς Λιγκ: Στους ομίλους Βαλένθια, Μάλμε, Σαχτάρ, Μακάμπι και Ντ. Ζάγκρεμπ

Τα πρώτα πέντε εισιτήρια για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ από την διαδικασία των προκριματικών βρήκαν το βράδυ της Τρίτης τους κατόχους τους! Η

Η Βαλένθια μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο, ωστόσο η απίστευτη λόμπα του Νεγρέδο με την οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό ήταν αρκετή για να κουνήσει σεντόνι.

Οι Ισπανοί υπερασπίστηκαν το 3-1 του πρώτου παιχνιδιού στο Μεστάγια και θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση των ομίλων, το απόγευμα της Πέμπτης.

Εκεί θα βρεθούν ακόμα η Ντινάμο Ζάγκρεμπ (που πέτυχε δεύτερη νίκη επί των Αλβανών της Σκεντέρμπεου), η Μακάμπι Τελ Αβίβ (που πανηγύρισε την πρόκριση παρά το 1-1 με τη Βασιλεία), η σουηδική Μάλμε (που κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πετάξει έξω την Σέλτικ) και η Σαχτάρ Ντόνετσκ (που ήρθε 2-2 με την Ραπίντ Βιέννης στην Ουκρανία, με τους Αυστριακούς να χάνουν σωρεία ευκαιριών και να έχουν δοκάρι στις καθυστερήσεις για να πάρουν την πρόκριση).

Την Τετάρτη δίνονται τα πέντε τελευταία εισιτήρια, με τον ΑΠΟΕΛ να υποδέχεται την Αστάνα και να προσπαθεί να ανατρέψει την ήττα με 1-0 στον πρώτο αγώνα του Καζακστάν.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της Τρίτης έχουν ως εξής:

Γκρουπ πρωταθλητών
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σκεντερμπέου 4-1 (9’, 80’ Σουντανί, 15’ Χότζιτς, 55’ Ταραβέλ – 10’ Εσκερντίνια)
Μάλμε – Σέλτικ 2-0 (23’ Ρόσενμπεργκ, 54’ Καρβάλιο)

Γκρουπ μη πρωταθλητών
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Βασιλεία 1-1 (24’ Ζάχαβι – 11’ Τσούφι)
Σαχτάρ – Ραπίντ Βιέννης 2-2 (10’ Μάρλος, 27’ Γκλάντκι – 13’ Σάουμπ, 22’ Χόφμαν)
Μονακό – Βαλένθια 2-1 (17’ Ράτζι, 75’ Έλντερσον – 4’ Νεγρέδο)

Το πρόγραμμα των αγώνων της Τετάρτης (όλα τα ματς στις 21:45 ώρα Ελλάδος και Κύπρου, σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):

ΑΠΟΕΛ – Αστάνα (0-1)
Παρτιζάν – Μπατε Μπορίσοφ (0-1)

Λεβερκούζεν – Λάτσιο (0-1)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Σπόρτινγκ Λισαβόνας (1-2)
Κλαμπ Μπριζ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-3)