Κυριαρχούν οι Γιαπωνέζοι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τζούντο

Απόλυτοι κυρίαρχοι αναδείχθηκαν σήμερα οι Ιάπωνες αθλητές, τόσο στις γυναίκες όσο και στους άντρες, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τζούντο στην Αστάνα του Καζακστάν.

Στην κατηγορία των 57κ. η Γιαπωνέζα Καόρι Ματσουμότο αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά μετά το 2010. Η χρυσή ολυμπιονίκης επικράτησε επί της Ρουμάνας Κορίνας Καπριόριου σε μία επανάληψη του τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Στους άντρες και στην κατηγορία των 73κ. ο Γιαπωνέζος Σοχέι Όνο αντιμετώπισε τον συμπατριώτη του Ρίκι Νακάια τρία χρόνια μετά την τελευταία τους αναμέτρηση σε διεθνή διοργάνωση.

Ο Όνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνωντας στη δεύτερη θέση τον Νακάια.

Από ελληνικής πλευράς ο Γιώργος Αζωίδης αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης φτάνοντας έως τον τρίτο γύρο.

Ο Κύπριος Νεοκλής Σκουρουμόνης προχώρησε έως τον δεύτερο γύρο.