FlipboardInstagramLinkedin

Τσάμπιονς Λιγκ: Εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Μπάγερν (0-3)

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ρόμα και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο» της Ρώμης στο σπουδαιότερο ματς του πέμπτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 21’ ο Σουάρεζ έκανε

Στο 21’ ο Σουάρεζ έκανε το 1-0 για τους «μπλαουγκράνα» όμως ο Φλορέντζι ισοφάρισε σε 1-1 με τρομερό γκολ λίγο μετά το κέντρο, στο 31ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λεβερκούζεν συνέτριψε τη Μπάτε Μπορίσοφ με 4-1. Πλέον οι Γερμανοί είναι πρώτοι στον όμιλο, ενώ Ρόμα και Μπαρτσελόνα έχουν από ένα βαθμό.

Στον έκτο όμιλο, η Άρσεναλ υπέστη ήττα – σοκ από τη Δυναμό Ζάγκρεμπ εκτός έδρας με 2-1.

Πίβατιτς και Φερνάντεζ σκόραραν για τους Κροάτες, ενώ η Άρσεναλ μείωσε με τον Γουόλκοτ αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με σέντρα σουτ του Μίλερ στο 52’ και σημείωσαν άλλα δύο γκολ στο 89’ με τον Γκέτσε και στο 92’ με πέναλτι του Μίλερ.

Στον έβδομο όμιλο, η παραπαίουσα στην Αγγλία Τσέλσι, έχασε πέναλτι νωρίς νωρίς στο ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, προκαλώντας δυσθυμία στους οπαδούς της.

Όμως από εκεί και πέρα, οι «μπλε» ανέβασαν στροφές και συνέτριψαν τους Ισραηλινούς με 4-0 και γκολ των Γουίλιαν, Όσκαρ, Ντιέγκο Κόστα και Φάμπρεγκας.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Δυναμό Κιέβου και Πόρτο αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα φανταστικό ματς με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ένα για κάθε ομάδα.

Στον όγδοο όμιλο, η Ζενίτ πέτυχε σπουδαίο διπλό επί της Βαλένθια σε ένα ματς με πολλά γκολ. Οι Ρώσοι επικράτησαν 3-2 των Ισπανών με δύο γκολ του Χουλκ και ένα του Βίτσελ.

Η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει από το 0-2, όμως οι Ρώσοι χτύπησαν εκ νέου στο 76’ και πήραν τη νίκη.

Στο Βέλγιο, Γάνδη και Λυών αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 με τους Γάλλους να «αυτοκτονούν» αγωνιστικά καθώς όχι μόνο η Γάνδη έπαιζε με 10 και με εννέα παίκτες στο τέλος, αλλά έχασαν και πέναλτι στο 88ο λεπτό.