Τσάμπιονς Λιγκ: «Θρυλικές κανονιές» στο Λονδίνο

Access to the comments Σχόλια
Από Euronews

<p>Πολλά γκολ και σπουδαία αποτελέσματα περιελάμβανε η δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με κορυφαία την θριαμβευτική νίκη του Ολυμπιακού επί της Άρσεναλ με 3-2, μέσα στο «Έμιρεϊτς». </p> <p><strong>Γκολ ο Παπαδόπουλος στο «Καμπ Νόου», ήττα για τη Λεβερκούζεν</strong></p> <p>Αρχικά στον πέμπτο όμιλο, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έβαλε τη Λεβερκούζεν μπροστά στο σκορ κόντρα στην Μπαρτσελόνα εκτός έδρας, όμως οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ των Ρομπέρτο και Σουάρεζ. </p> <p>Στο άλλο ματς του πέμπτου ομίλου, η Ρόμα γνώρισε ήττα σοκ από την Μπάτε Μπορίσοφ με 3-2 και τον Τοροσίδη να σκοράρει στο ματς. </p> <p><strong>«Ερυθρόλευκο» έπος μέσα στο Λονδίνο</strong></p> <p>Στο Λονδίνο, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, ήταν καλύτερος από την Άρσεναλ και έφτασε στο σπουδαίο «διπλό» με 3-2, σε ματς του έκτου ομίλου. </p> <p>Σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ο Πάρδο, ο Οσπίνα με αυτογκόλ ύστερα από κόρνερ του Φορτούνη και ο Φινμπόγκασον. </p> <p>Ο Πάρδο άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 33ο λεπτό, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Γουόλκοτ ισοφάρισε σε 1-1. </p> <p>Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ προς την εστία της Άρσεναλ, με τον Οσπίνα να χάνει τη μπάλα η οποία πέρασε εμφανώς τη γραμμή. </p> <p>Το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ πίεσε χωρίς να δημιουργεί πολλές φάσεις καθώς ο Ολυμπιακός αμυνόταν σωστά. </p> <p>Στο 65ο λεπτό όμως, οι Λονδρέζοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα και με κεφαλιά ο Σάντσεζ ισοφάρισε σε 2-2. </p> <p>Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα όμως δεν άργησε να απαντήσει και να φτάσει και σε τρίτο γκολ μέσα στο Λονδίνο. Ο Καμπιάσο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Πάρδο γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Φινμπόγκασον με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το τελικό 2-3. </p> <p>Αυτή είναι η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας σε αγγλικό έδαφος στο πλαίσιο του Τσάμπιονς Λιγκ. </p> <p>Στο Μόναχο, η Μπάγερν «καθάρισε» τη Δυναμό Ζάγκρεμπ με συνοπτικές διαδικασίες και το ευρύ 5-0. </p> <p><strong>Νέα ήττα για Τσέλσι</strong></p> <p>Στον έβδομο όμιλο, η Τσέλσι συνέχισε την πτωτική της πορεία και γνώρισε την ήττα από την Πόρτο με 2-1. Αντρέ και Μαϊκόν σκόραραν για τους «δράκους», με τον Γουίλιαν να ισοφαρίζει προσωρινά για τους «μπλε». </p> <p>Στο Ισραήλ, η Δυναμό Κιέβου πέρασε από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 2-0 και γκολ των Γιαρμολένκο και Μοράες. </p> <p><strong>Σπουδαίο διπλό της Βαλένθια στο «Ζερλάν»</strong></p> <p>Στον όγδοο όμιλο, η Βαλένθια «διόρθωσε» την εντός έδρας ήττα από τη Ζενίτ στην πρεμιέρα κατακτώντας τη νίκη μέσα στο «Ζερλάν» επί της Λιόν. </p> <p>Σκόρερ των «νυχτερίδων» ήταν ο Φεχούλι στο 42ο λεπτό. </p> <p>Στο άλλο ματς του ομίλου, η πρωτοπόρος Ζενίτ δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Γάνδης με σκορ 2-1.</p>