Τζούντο: Ουζμπέκικο χρυσό στο Γκραν Πρι της Τασκένδης

Την δυνατότητα να ακούσει τον εθνικό ύμνο της χώρας του είχε το ουζμπέκικο κοινό στην δεύτερη ημέρα του Γκραν Πρι Τζούντο της Τασκένδης. Ο Μίραλι

Ο Μίραλι Σαρίποφ αναδείχθηκε κορυφαίος στην κατηγορία των 73 κιλών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην συγκεκριμένη διοργάνωση για δεύτερη φορά στην καριέρα του, καθώς είχε αναδειχθεί νικητής και το 2013.

Στον τελικό νίκησε τον 21χρονο Πορτογάλο Νούνο Σαράιβα, ο οποίος είχε ανέβει στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Στα 81 κιλά κορυφαίος αναδείχθηκε ο Σέργκιου Τομα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, που είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Μάστερς.

Ο άραβας πρωταθλητής επικράτησε στον τελικό του Ρώσου Ιβάν Βορόμπεφ και κατέκτησε έτσι το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε Γκραν Πρι.

Στις γυναίκες, είχαμε θρίαμβο για την Ιταλία στα 63 κιλά. Η Εντγουίγκε Γκουεντ κέρδισε τον δεύτερο τίτλο Γκραν Πρι στην καριέρα της, μετά από αυτό της Τιφλίδας πριν ένα χρόνο.

Στον τελικό αντιμετώπισε την Χίλντε Ντρέξλερ και την κέρδισε χάρη σε ένα σίντο που δέχθηκε ως παρατήρηση η Αυστριακή και το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Τέλος, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 70 κιλών ανέβηκε η νοτιοκορεάτισσα Κιμ. Στον τελικό της κατηγορίας της κέρδισε την Γεωργιανή Εστερ Σταμ, που έγινε πάντως μόλις η δεύτερη αθλήτρια από την πατρίδα της που κερδίζει μετάλλιο σε Γκραν Πρι.

Η διοργάνωση της Τασκένδης, που είναι το έβδομο Γκραν πρι της σεζόν, κορυφώνεται το Σάββατο με τις πέντε εναπομείνασες κατηγορίες.