Τσάμπιονς Λιγκ: «Διπλό» του Ολυμπιακού στο Ζάγκρεμπ με τον Ιντέγε

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μπάτε Μπορίσοφ, αλλά πήρε τη νίκη με 2-0 στο πλαίσιο του πέμπτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μεγάλο ματς διεξήχθη στη Γερμανία, με Λεβερκούζεν και Ρόμα να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 4-4.

Τοροσίδης, Μανωλάς και Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκαν βασικοί.

Η Μπαρτσελόνα είναι μόνη πρώτη με 7 βαθμούς και ακολουθεί η Λεβερκούζεν με 4. Ρόμα και Μπάτε έχουν από τρεις.

Στον έκτο όμιλο, η Άρσεναλ πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 2-0 και έμπλεξε τα πράγματα.

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλο διπλό στο Ζάγκρεμπ με γκολ του Ιντέγε στο 79’ και πλέον έχει την κατάσταση στα χέρια του.

Χρειάζεται να κερδίσει τη Δυναμό και στο «Γ. Καραϊσκάκης» και όπως όλα δείχνουν θα παίξει την πρόκριση στο εντός έδρας ματς με την Άρσεναλ.

Στον έβδομο όμιλο, η Πόρτο επικράτησε εύκολα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 2-0, με δύο γκολ στο πρώτο μέρος και είναι μόνη πρώτη.

Η Τσέλσι για άλλο ένα ματς απογοήτευσε και έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με τη Δυναμό Κιέβου.

Οι Ουκρανοί κράτησαν τη δεύτερη θέση και θα πάνε στο Λονδίνο για να κάνουν το αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Στον όγδοο όμιλο, η Λυών δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και γνώρισε την ήττα από τη Ζενίτ με 3-1, παρά το γεγονός πως είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λακαζέτ.

Στο «Μεστάγια» η Βαλένθια επικράτησε πολύ δύσκολα της Γάνδης με 2-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.