FlipboardInstagramLinkedin

Γκραν Σλαμ Τζούντο: Υπό το βλέμμα του Ηλιάδη η πρώτη μέρα στο Αμπου Ντάμπι

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Με πέντε τελικούς ξεκίνησε στο Άμπου Ντάμπι το Γκραν Σλαμ Τζούντο των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, τους οποίους παρακολούθησε από την εξέδρα ο Έλληνας Ολυμπιονίκης Ηλίας Ηλιάδης παρέα με την σύζυγό του Λία.

Στα 48 κιλά των γυναικών η Ρωσίδα Ιρίνα Ντόλγκοβα ήταν εκείνη που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, κερδίζοντας στον τελικό την Τουρκάλα Εμπρού Σαχίν.

Στα 52 κιλά η Γαλλίδα Αναμπέλ Ουρανί διέλυσε τις βραζιλιάνικες ελπίδες για ένα χρυσό μετάλλιο σε μόλις 26 δευτερόλεπτα. Τόσο χρόνο χρειάστηκε για να μπορέσει με ιππόν να κάμψει την αντίσταση της Ερικα Μιράντα και ενώ πιο πριν είχε αποκλείσει στα ημιτελικά και την Κοσοβάρα Κελμέντι.

Στα 57 κιλά η Νοτιοκορεάτισσα νικήτρια του Γκραν Πρι της Τασκένδης Κιμ Γιαν Ντι κέρδισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της στο «World Judo Tour», νικώντας στα σημεία στον τελικό την Λιεν Τσεν Λίνγκ από την Τεϊπέι.

Στα 60 κιλά μεγάλος θριαμβευτής ήταν ο Γεωργιανός Αμιράν Παπινασβίλι που κέρδισε στον τελικό τον Τσογκτμπάαρ Τσεντοτσιρ από τη Μογγολία, που λίγες μέρες πριν είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων που διεξήχθη επίσης στο Αμπου Ντάμπι.

Τέλος, στα 66 κιλά ο Αν Μπάουλ της Νότιας Κορέας κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε διοργάνωση Γκραν Σλαμ κερδίζοντας τον Ρώσο Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Αρσεν Γκάλστιγιαν.