Speed: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Χόρχε Λορένθο με αιχμές...Ρόσι

Ένα από τα εντυπωσιακότερα πρωταθλήματα MotoGP των τελευταίων ετών ολοκληρώθηκε στην Βαλένθια με τον Βαλεντίνο Ρόσι και τον Χόρχε Λορένθο να μάχονται για τον τίτλο.

Οι δύο αναβάτες της Yamaha τα έδωσαν όλα, με τον Ισπανό όμως να έχει πλεονέκτημα δεδομένης της ποινής στον «ντοτόρε». Πριν την κούρσα ο Ρόσι είχε προβάδισμα μόλις επτά βαθμών και έπρεπε να τερματίσει στη χειρότερη περίπτωση μία θέση πίσω από τον Ισπανό για να πάρει το πρωτάθλημα.

Ο Χόρχε Λορένθο κατέκτησε τον τρίτο του παγκόσμιο τίτλο στο MotoGP μετά τη νίκη του στην πίστα της Βαλένθια.

Ο Ισπανός αναβάτης της Yamaha εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εκκίνηση του Βαλεντίνο Ρόσι από την τελευταία θέση και προσπέρασε τον Ιταλό για μόλις πέντε βαθμούς.

Ο «ντοτόρε» δεν κατάφερε να βρεθεί μία θέση πίσω από τον Λορένθο, κάτι που αν συνέβαινε θα του χάρισε τον τίτλο.

Παρόλα αυτά, ο Ρόσι έκανε απίθανη κούρσα καθώς κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση προσπερνώντας 16 αντιπάλους.

Μέχρι όμως να φτάσει τέταρτος, οι τρεις πρώτοι, Λορένθο, Μάρκεζ και Πεντρόσα ήταν ήδη πολλά δευτερόλεπτα μακριά και αδύνατον για τον Ρόσι να τους φτάσει.

Ο Λορένθο δεν έκανε λάθος και έτσι πήρε τη νίκη και τον παγκόσμιο τίτλο.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μαρκ Μάρκεζ, που φάνηκε να προστατεύει τον Λορένθο αντί να προσπαθεί να τον προσπεράσει ενώ στους τελευταίους γύρους έκανε τα πάντα ώστε να μην τον περάσει ο ομόσταβλός του, Ντάνι Πεντρόσα.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Βαλεντίνο Ρόσι δεν ξέχασε τον νεαρό Καταλανό, λέγοντας πως ο Μάρκεζ επέλεξε να προστατεύει τον συμπατριώτη του, αν και αντίπαλο, Λορένθο και αυτό ήταν ντροπιαστικό.

Moto 3: Αγωνία ως το τέλος

Μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες να κατακτήσει το πρωτάθλημα στα Moto 3, ο Ντάντι Κεντ, ήθελε δύο βαθμούς στη Βαλένθια για να πανηγυρίσει. Με 24 πόντους προβάδισμα και 25 για τον νικητή, ο Βρετανός ήταν το απόλυτο φαβορί, αν και τα πάντα μπορεί να συμβούν στον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Κατάφερε ο Κεντ να μείνει ψύχραιμος στον τελευταίο αγώνα της σεζόν;

Μετά από 38 ολόκληρα χρόνια, τα Moto 3 έχουν Βρετανό πρωταθλητή, καθώς ο Ντάνι Κεντ κατέκτησε τον τίτλο με έξι βαθμούς διαφορά.

Ο 21 ετών αναβάτης της Honda χρειαζόταν να τερματίσει στη 14η θέση για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Εκκινώντας από τη 18η θέση, ο Κεντ κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα ένατος και να πάρει τον τίτλο με διαφορά έξι βαθμών από τον Μιγκέλ Ολιβέιρα.

Ο Πορτογάλος τερμάτισε πρώτος στη Βαλένθια φτάνοντας τις έξι νίκες στη σεζόν, όσες ακριβώς είχε και ο Κεντ.

Ο Βρετανός είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά τη χρονιά με πέντε νίκες στα πρώτα εννέα γκραν πρι, όμως στο δεύτερο μισό της σεζόν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

MotoGP Βαλένθια: Η ιστορική πίστα

To γκραν πρι της Βαλένθια είναι από τα πιο σημαντικά στο MotoGP. Από το 2002 είναι η πίστα όπου ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα, ενώ μπήκε στο καλεντάρι λίγα χρόνια πριν.

Το 1999 διεξήχθη για πρώτη φορά γκραν πρι στην πίστα της Βαλένθια ή όπως είναι γνωστή “πίστα Ρικάρντο Τόρμο”.

Από το 2002 και μετά, το MotoGP ολοκληρώνεται στη Βαλένθια, ενώ πρόκειται για μία πίστα που προτιμούν και για δοκιμές οι ομάδες της Formula 1.

Τις περισσότερες νίκες στη Βαλένθια, σε όλες τις κατηγορίες μηχανών, έχει ο Ντάνι Πεντρόσα με έξι επιτυχίες.

Στις τρεις νίκες είναι ο Κέισι Στόνερ αλλά και ο Χόρχε Λορένθο.

Οι Ισπανοί αναβάτες έχουν τη μερίδα του λέοντος, με 19 νίκες, γνωρίζοντας πολύ καλά μια πίστα όπου συχνά προπονούνται.

Περισσότεροι από 120.000 θεατές κατακλύζουν την πίστα στους αγώνες, δημιουργώντας υπέροχη ατμόσφαιρα για κάθε αναβάτη.

Formula E στη Μαλαισία

Τα ηλεκτροκίνητα μονοθέσια της Formula E βρέθηκαν στη Μαλαισία, σε ένα γκραν πρι όπου επικράτησε ο Λούκας Ντι Γκράσι. Ο Βραζιλιάνος πιλότος ανέβηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης με αυτή τη νίκη.