Κόρνερ: Τα ντέρμπι σε Ολλανδία και Γερμανία και ο...τραγουδιστής Κριστιάνο Ρονάλντο

Όλα τα φώτα ήταν στραμμένα στο Ρότερνταμ το Σαββατοκύριακο, με το παραδοσιακό ντέρμπι ανάμεσα σε Φέγενορντ και Άγιαξ να κλέβει την παράσταση. Η

Η Αϊντχόφεν όμως ήταν αυτή που βγήκε κερδισμένη από το ντέρμπι κορυφής. 250 χιλιόμετρα μακρύτερα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε το ντέρμπι του Ρουρ.

Η Φέγενορντ υποδέχτηκε τον Άγιαξ σε ένα σπουδαίο παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τον Φαν Μπικ να ανοίγει το σκορ για τη Φέγενορντ στο 38’.

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Άγιαξ ισοφάρισε με τον Κλάασεν, σε έναν αγώνα με 10 κίτρινες κάρτες και δεκάδες φάουλ.

Στη Μπουντεσλίγκα, Ντόρτμουντ και Σάλκε πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Η Ντόρτμουντ ήταν ανώτερη των «βασιλικών μπλε» και άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με κεφαλιά του Καγκάβα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χούντελαρ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Γκίντερ στο 43’ να γράφει το 2-1 για τη Μπορούσια.

Στο 47’ ο Αουμπαμεγιάνγκ έκανε το 3-1 για τη Ντόρτμουντ αλλά η Σάλκε ξαναμπήκε στο ματς.

Το λάθος του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Χούντελαρ στο 71’ μειώνοντας στο τελικό 3-2.

Ο καλός και ο κακός

Αυτή την εβδομάδα επιλέξαμε τρεις πρωταγωνιστές. Μία ασταμάτητη ομάδα, μία που λύγισε για πρώτη φορά φέτος και έναν άνθρωπο που συνεχίζει να παραπαίει.

Θετικό πρόσημο για την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωτευουσιάνοι διέσυραν την Τουλούζ με 5-0 και εδραίωσαν την παρουσία τους στην κορυφή. Με 11 νίκες σε 13 αγωνιστικές έχουν διαφορά 11 βαθμών από τη δεύτερη Καέν.

Αρνητικό πρόσημο για τη Ρεάλ Μαδρίτης που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε 3-2 από την δέκατη Σεβίλλη εκτός έδρας και βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα, μία αγωνιστική πριν το «Κλάσικο» της 21ης Νοεμβρίου.

Αρνητικό πρόσημο και στο Ζοσέ Μουρίνιο. Ο Πορτογάλος έφτασε τις επτά ήττες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην καριέρα του. Για πρώτη φορά χάνει τρία ματς συνεχόμενα, με την Τσέλσι να έχει δεχτεί 23 γκολ ήδη, όσα είχε πέρσι στην 29η αγωνιστική.

Στο δρόμο για το Euro

Στο δρόμο για το Euro, θα σταματήσουμε στο Βελιγράδι, όπου διεξήχθη ο τελικός του πέμπτου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ήταν το τουρνουά του 1976.

Το Euro του 1976 διεξήχθη στην τότε Γιουγκοσλαβία.

Εκεί έλαμψε η Τσεχοσλοβακία, που κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο και τελευταίο της τρόπαιο, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο.

Στον ημιτελικό απέκλεισε την Ολλανδία με το επιβλητικό 3-1 στην παράταση ενώ στον μεγάλο τελικό αντιμετώπισε την τότε κάτοχο του τίτλου, Δυτική Γερμανία.

Το 2-2 της κανονικής διάρκειας έμεινε ως το τέλος της παράτασης, με την Τσεχοσλοβακία να κατακτά το τρόπαιο με 5-3 στα πέναλτι.

Τα προγνωστικά μας

Τέσσερις εθνικές ομάδες απομένουν για να ολοκληρωθεί το παζλ του Euro 2016. Ποιες θα πάρουν το εισιτήριο για την Γαλλία; Στείλτε μας και εσείς τις προβλέψεις σας για τα πλέι – οφ, χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

Η Νορβηγία αναμένεται να κερδίσει την Ουγγαρία με σκορ 2-1 ενώ στο ματς της Βοσνίας με την Ιρλανδία βλέπουμε «λευκή» ισοπαλία.
Η Ουκρανία θα κερδίσει τη Σλοβενία με 2-0, την ώρα που στη Σουηδία, οι γηπεδούχοι υποδέχονται τη Δανία και βλέπουμε ισοπαλία με σκορ 1-1.

Αστεία και παράξενα βίντεο: Ο Ρονάλντο…τραγουδιστής

Όλος ο κόσμος γνωρίζει πόσο σπουδαίο ταλέντο είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τη μπάλα στα πόδια. Δεν γνωρίζαμε όμως ότι ο Πορτογάλος έχει και καλή φωνή. Στην αυτοβιογραφική του ταινία, από όπου πήραμε και το απόσπασμα που ακολουθεί, ο Κριστιάνο τραγουδάει…Ριάνα.