Τένις: Θρίαμβος του κυρίαρχου Τζόκοβιτς στο Λονδίνο

O Νόβακ Τζόκοβιτς έκλεισε με ιδανικό τρόπο μια καταπληκτική χρονιά για τον ίδιο, κατακτώντας το τουρνουά των 8 κορυφαίων, για τέταρτη σερί χρονιά. Ο

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, επικράτησε του Ρότζερ Φέντερερ στον τελικό του Λονδίνου με 2-0 σετ (6-3 και 6-4).

Ο «Νόλε» πήρε τη νίκη μέσα σε ογδόντα λεπτά και παράλληλα την εκδίκησή του από τον Ελβετό για την ήττα του στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο Σέρβος κλείνει τη χρονιά με 11 τίτλους, συμπεριλαμβανομένων τριών τροπαίων σε γκραν σλαμ.

Ο 28χρονος τενίστας έχει κερδίσει συνολικά πέντε φορές το σπουδαίο τουρνουά των 8 κορυφαίων.

Παράλληλα με αυτή τη νίκη επί του Φέντερερ ισοφάρισε σε 22-22 το επιμέρους σκορ των αναμετρήσεων με τον σπουδαίο Ελβετό τενίστα.

Οι δύο αθλητές έχουν κατακτήσει τα 11 από τα 13 τελευταία τουρνουά των κορυφαίων.