Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Ο Σουάρες έστειλε στον τελικό την Μπαρτσελόνα

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Στα χέρια των παικτών της Μπαρτσελόνα κατέληξε το δεύτερο «εισιτήριο» για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων, το οποίο διεξάγεται στην Ιαπωνία.

Οι «μπλαουγκράνα», χάρη σε χατ τρικ του Λουίς Σουάρες, νίκησαν με 3-0 την κινεζική Γκουανγκζού Εβεργκράντε στον δεύτερο ημιτελικό, στη Γιοκοχάμα.

Ο Ουρουγουανός πέτυχε στο 39ο, στο 50ο λεπτό και με πέναλτι στο 67ο λεπτό τα τέρματα των πρωταθλητών Ευρώπης που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Νεϊμάρ και τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ταλαιπωρείται από κολικό νεφρού.

H Μπαρτσελόνα στον τελικό της Κυριακής, θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, Ρίβερ Πλέιτ.

Πάντως τα δυο άλλα μεγάλα αστέρια της Μπαρτσελόνα, ο Λιονέλ Μέσι και ο Νεϊμάρ είναι αμφίβολοι για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων όπως είπε ο προπονητής της ομάδας Λουίς Ενρίκε.