Γερμανία - Ισπανία ο τελικός του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Χάντμπολ

Η Γερμανία πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Χάντμπολ, που διεξάγεται στην Κρακοβία της Πολωνίας. Μετά από

Η Γερμανία πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Χάντμπολ, που διεξάγεται στην Κρακοβία της Πολωνίας. Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, λύγισε στην παράταση την Νορβηγία με 34-33.

Οι Γερμανοί πήραν στα μισά του πρώτου ημιχρόνου προβάδισμα με 9-5 αλλά οι Νορβηγοί, που έφτασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους τέσσερις Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μείωσαν πριν την έλευση του ημιχρόνου την διαφορά στο γκολ.

Σε ολόκληρο το δεύτερο τριαντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Οι Νορβηγοί έφτασαν κοντά στη νίκη, αλλά 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Ρούνε Ντάμκε ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Νορβηγοί ισοφάρισαν σε 33-33 στο τελευταίο λεπτό της, αλλά έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Κάι Χάφνερ σκόραρε το νικητήριο γκολ, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι με τους Γερμανούς σε οποιοδήποτε άθλημα και αν παίζεις, τίποτα δεν τελειώνει πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Το 2004, όταν και κατέκτησε το τρόπαιο, ήταν η μοναδική άλλη φορά που η Γερμανία προκρίθηκε σε τελικό.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής η Γερμανία θα αντιμετωπίσει επίσης στην Κρακοβία την Ισπανία που νίκησε με 33-29 την Κροατία στον άλλο ημιτελικό.