Τζούντο: Την Κυριακή αγωνίζεται ο Ηλιάδης στο γκραν πρι του Ντίσελντορφ

Με τελικούς σε τέσσερις κατηγορίες συνεχίστηκε το Σάββατο το Γκραν Πρι Τζούντο του Ντίσελντορφ. Στους άνδρες και την κατηγορία των 81 κιλών ακούστηκε

Με τελικούς σε τέσσερις κατηγορίες συνεχίστηκε το Σάββατο το Γκραν Πρι Τζούντο του Ντίσελντορφ.

Στους άνδρες και την κατηγορία των 81 κιλών ακούστηκε ο βελγικός εθνικός ύμνος προς τιμήν του Γιοακιμ Μποτιό, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Γερμανό Σβεν Μάρες.

Οι Γερμανοί είχαν πάντως την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την κατάκτηση ενός ακόμα μεταλλίου στην κατηγορία, χάλκινου χρώματος, χάρη στον Ντομινικ Ρέσελ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ρομάν Μουστόπουλος έφτασε μέχρι και τον τελικό του ομίλου, τα προημιτελικά ουσιαστικά, ωστόσο ηττήθηκε εκεί αλλά και στον πρώτο αγώνα των ρεπεσάζ και έμεινε εκτός διεκδίκησης μεταλλίων. Αντιθέτως, ο Αλέξης Ντανατσίδης ξεκίνησε μεν με νίκη στον όμιλο, αποκλείστηκε όμως από τη συνέχεια ηττήθηκε όμως στον δεύτερο αγώνα από τον Βούλγαρο Ιβάιλο Ιβάνοφ, ο οποίος κατέκτησε το άλλο χάλκινο μετάλλιο.

Στα 73 κιλά το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ιάπωνα παγκόσμιο πρωταθλητή του 2013 Σοχέι Όν. Στον μεγάλο τελικό αντιμετώπισε τον Αζέρο Ρουστάμ Ορούγιοοφ και τον νίκησε χάρη σε μια παρατήρηση βαζαρι.

Στην ίδια κατηγορία ο Γιώργος Αζωίδης ηττήθηκε με ιππόν στον πρώτο του αγώνα από τον Δανό Αλεξάντερ Μπάκε, σε μία από τις εκπλήξεις της ημέρας, αν και ξεκίνησε καλά μαζεύοντας τρία γιούκο.

Στις γυναίκες και την κατηγορία των 70 κιλών μεγάλη θριαμβεύτρια ήταν η Μπερνάντε Γκραφ από την Αυστρία. Στον τελικό μετά από ένα λεπτό αναγνωριστικού παιχνιδιού επικράτησε με ιππόν της Τσιζούρι Αράι από την Ιαπωνία. Τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στην Λάρα Βάργκας Κοχ από την Γερμανία και την Γιούρι Αλβεάρ από την Κολομβία

Τέλος στα 63 κιλά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Τίνα Tρστένιακ. Η Σλοβένα επικράτησε της Βρετανίδας Αλις Σλισινγκερ στον τελικό της κατηγορίας.

Την Κυριακή μπαίνει στο τατάμι του γκραν πρι του Ντίσελντορφ ο Ηλίας Ηλιάδης, που θεωρείται ίσως το μεγαλύτερο όνομα των αγώνων και αποτελεί την μεγάλη ελπίδα για ένα μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.