FlipboardInstagramLinkedin

Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος της Μάντσεστερ Σίτι, ανοιχτοί λογαριασμοί για PSV και Ατλέτικο

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται μια ανάσα από τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την εκτός έδρας νίκη της με 3-1 επί της Δυναμό Κιέβου. Η ομάδα του

Η ομάδα του Πελεγκρίνι επιβλήθηκε στους Ουκρανούς, παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο.

Η Σίτι προηγήθηκε με τον Σέρχιο Αγουέρο στο 16ο λεπτό και πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 0-2 με τον Νταβίντ Σίλβα.

Στο δεύτερο μέρος, η Δυναμό μείωσε με τον Μπουγιάλσκι, όμως στο 90ο λεπτό ο Γιάγια Τουρέ με καταπληκτικό πλασέ έγραψε το τελικό 1-3.

Στο «Φίλιπς Στάντιον», PSV Αϊντχόφεν και Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0.

Οι Ισπανοί είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ, σε ένα κλειστό ματς, που βρήκε την Αϊντχόφεν να μένει με δέκα παίκτες για περίπου 25 λεπτά.