Κόρνερ: Τα ισόπαλα ντέρμπι και ο MVP Ζαγοράκης

Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε ένα πολύ κρίσιμο ντέρμπι. Στην Αγγλία το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου είχε

Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε ένα πολύ κρίσιμο ντέρμπι. Στην Αγγλία το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου είχε τεράστια σημασία. Τότεναμ και Άρσεναλ όμως έμειναν στο 2-2, ένα αποτέλεσμα που έκανε χαρούμενη την πρωτοπόρο Λέστερ. Πρεμιέρα είχαμε και στις ΗΠΑ, με την πρώτη αγωνιστική του MLS.

Η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε τη Μπάγερν Μονάχου θέλοντας τη νίκη για να μειώσει στους δύο βαθμούς της διαφορά της από τους Βαυαρούς.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τη Μπάγερν να έχει την κατοχή και τη Μπορούσια να χάνει τις σπουδαίες ευκαιρίες.

Ο Νόϊερ έσωσε σε σουτ του Αουμπαμεγιάνκ, με τον Ρομάν Μπούρκι να απαντάει στην άλλη πλευρά σε προσπάθεια του Ντάγκλας Κόστα.

Η Μπάγερν είχε και δοκάρι με τον Αρτούρο Βιντάλ με το τελικό 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν του Λονδίνου η Τότεναμ υποδέχτηκε την Άρσεναλ σε ένα ντέρμπι όπου ο νικητής θα πλησίαζε την κορυφή.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με γκολ του Ράμσεϊ στο 39ο λεπτό, όμως έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοκελάν.

Μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ γύρισε το ματς με γκολ του Αλντεβίρελντ στο 60’ και του Χάρι Κέιν στο 62’.

Η Άρσεναλ όμως, αν και με 10 παίκτες, έφτασε στο τελικό 2-2 στο 76’ με γκολ του Αλέξις Σάντσες.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες, το MLS έκανε πρεμιέρα με τους Λος Άντζελες Γκάλαξι να συντρίβουν την DC United με 4-1.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, όμως το Λος Άντζελες γύρισε το παιχνίδι.

Στο 54’ ο Ντάνιελ Στιρς ισοφάρισε, με τον Μάικ Μαγκί να κάνει το 2-1 δέκα λεπτά μετά. Ο Ρόμπι Κιν με πέναλτι έγραψε το 3-1 ενώ το τελικό 4-1 σημείωσε και πάλι ο Μαγκί στις καθυστερήσεις.

Ο καλός και ο κακός

Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία και Γαλλία. Τα πρωταθλήματα αυτών των χωρών ανέδειξαν τους θετικούς και αρνητικούς πρωταγωνιστές της εβδομάδας που πέρασε.

Θετικό πρόσημο για τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος πέτυχε 4 γκολ στο 7-1 της Ρεάλ επί της Θέλτα και έφτασε τα 252 στην Πριμέρα Ντιβισιόν προσπερνώντας στην κατάταξη τον Τέλμο Θάρα. Πλέον κυνηγάει τον πρωτοπόρο Μέσι που έχει 305 γκολ.

Θετικό πρόσημο και για τον «Τζίτζι» Μπουφόν. Ο Ιταλός πορτιέρε δεν έχει δεχτεί γκολ για 836 λεπτά και απέχει μόλις 93 λεπτά από το να σπάσει το απόλυτο ρεκόρ. Αυτό το κατέχει ο Σεμπαστιάνο Ρόσι από το 1993 με 929 λεπτά απαραβίαστης εστίας.

Αρνητικό πρόσημο για τη Μαρσέιγ που δεν έχει κάνει νίκη εντός έδρας για 5 μήνες και 22 ημέρες. Αυτό το τριήμερο έμεινε στο 1-1 στο «Βελοντρόμ», υποδεχόμενη την Τουλούζ.

Αρνητικό πρόσημο και για τη Σπόρτιγκ Λισαβώνας. Η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους έχασε στο ντέρμπι από τη Μπενφίκα με 1-0. Έτσι η πρώην ομάδα του τεχνικού της Σπόρτιγκ είναι πλέον πρώτη με δύο βαθμούς διαφορά από τα «λιοντάρια».

Στο δρόμο για το Euro 2016

Συνεχίζουμε το ταξίδι μας στην ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Την περασμένη εβδομάδα αναφερθήκαμε στο έπος της Ελλάδας στην Πορτογαλία. Τώρα ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για τον MVP της διοργάνωσης.

H εθνική Ελλάδας κατέκτησε το Euro 2004 στηριζόμενη στο σύνολο, την εξαιρετική αμυντική λειτουργία και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ηγετική φυσιογνωμία της ομάδας του Ρεχάγκελ ήταν ο Θοδωρής Ζαγοράκης. Ο αρχηγός της εθνικής αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης.

Highlight του τουρνουά ήταν η εκπληκτική τρίπλα στον Λιζαραζού και η σέντρα στο κεφάλι του Χαριστέα για το 1-0 της Ελλάδας επί της Γαλλίας, στα προημιτελικά.

Μετά το τέλος της καριέρας του ο Ζαγοράκης εξελέγη ευρωβουλευτής το 2014 με τη Νέα Δημοκρατία.

Τα προγνωστικά μας

Το Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίζεται με τις ρεβάνς αγώνων για τη φάση των «16». Ποιος θα προκριθεί και θα κάνει ένα ακόμη βήμα προς τον τελικό του Μιλάνου; Ακολουθούν οι προβλέψεις μας. Στείλτε και εσείς τις δικές σας μέσω των social media χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ρόμα 2-1
Βόλφσμπουργκ – Γάνδη 1-0
Ζενίτ – Μπενφίκα 1-1
Τσέλσι – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0

Αστεία και παράξενα βίντεο

Η μεγαλύτερη ίσως ικανοποίηση για έναν τερματοφύλακα είναι να αποκρούει πέναλτι. Αυτό που δεν βλέπουμε συχνά είναι αυτή η χαρά να κρατάει ελάχιστα δευτερόλεπτα. Δεν θα πιστεύετε τι συνέβη σε αυτόν τον άτυχο τερματοφύλακα σε αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.