Νίκη «Μπλαουγκράνα» με σούπερ Περπέρογλου

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Με τον Στράτο Περπέρογλου σε μεγάλη μέρα, η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε νικήτρια στο El Classico του έκτου ομίλου της Ευρωλίγκα. Οι Μπλαουγκράνα

Οι Μπλαουγκράνα επικράτησαν με 72-65 της Ρεάλ Μαδρίτης και απέκτησαν πλεονέκτημα για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα έως και 25 πόντους, όμως στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να χάσει μια σίγουρη νίκη.

Ο Έλληνας small forward των Καταλανών πρωταγωνίστησε στη νίκη της ομάδας του, τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ο τουρκικός εμφύλιος της Πέμπτης είχε καθαρό νικητή τη Φενέρμπαχτσε που επικράτησε της Νταρουσάφακα με 77-69.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς αξιοποίησε έτσι στο έπακρο τη νίκη της πρώην ομάδας του Ζοτς επί της Λοκομοτίβ, σφραγίζοντας μαθηματικά την πρωτιά του πέμπτου ομίλου.

Πρωταγωνιστής στη νίκη των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Έκπε Ούντο που πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Λουίτζι Ντατόμε σκόραρε 14. Ο Κώστας Σλούκας συμμετείχε για περίπου οκτώ λεπτά, καταγράφοντας μόνο ένα άστοχο σουτ δύο πόντων και δύο ασίστ.