Τσάμπιονς Λιγκ: Οι αντιδράσεις μετά το Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης

Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης πρόσφεραν έναν δυνατό προημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης μετά τ�

Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης πρόσφεραν έναν δυνατό προημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης μετά το 2-1 υπέρ τους.

Οι Μαδριλένοι είχαν προηγηθεί με τον Τόρες στο 25’, όμως δέκα λεπτά μετά αποβλήθηκε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη και η Μπαρτσελόνα γύρισε το σκορ.

«Ξέρουμε ότι πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα, όπως γνωρίζουμε ότι οι αντίπαλοί μας σκόραραν μέσα στην έδρα ματς. Θα πρέπει βέβαια να πετύχουν γκολ και στη Μαδρίτη γιατί τώρα εμείς έχουμε το πλεονέκτημα», τόνισε ο Λουίς Σουάρεζ, σκόρερ των δύο τερμάτων των Καταλανών.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε απέφυγε να μιλήσει ανοιχτά για τη διαιτησία, άφησε όμως ξεκάθαρα υπονοούμενα πως η ομάδα του αδικήθηκε σκόπιμα.

«Σε λίγο καιρό θα παίξουμε τη ρεβάνς στο «Βιθέντε Καλντερόν». Ας ελπίσουμε πως θα προκριθούμε στα ημιτελικά ώστε να αρχίσουμε να μπαίνουμε σφήνα όπως κάνουμε και στην Ισπανία. Σιγά σιγά πάντως αρχίσαμε να ενοχλούμε κάποιους στην Ευρώπη», τόνισε ο προπονητής της Ατλέτικο.

Η αποβολή του Φερνάντο Τόρες έφερε την Μπαρτσελόνα για περίπου 60 λεπτά μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο.

Ο Ισπανός φορ έδωσε δικαίωμα στον διαιτητή να τον αποβάλει, παρά το γεγονός πως η δεύτερη κίτρινη κρίνεται αυστηρή λόγω της σπουδαιότητας του αγώνα.

Ο ίδιος ο παίκτης δήλωσε πως ήταν η χειρότερη βραδιά της ζωής του και ζήτησε συγγνώμη από συμπαίκτες και φιλάθλους.